Afera w Wielkiej Brytanii. Członkini Izby Lordów miała zarobić 30 mln funtów na kontrakcie w czasie pandemii

2022-12-07 17:15 aktualizacja: 2022-12-07, 20:27
Michelle Mone Fot. James Warren/ PAP/ Photoshot
Michelle Mone Fot. James Warren/ PAP/ Photoshot
W Wielkiej Brytanii wybuchła kolejna afera wokół kontraktów na dostawę środków ochrony osobistej w czasie pandemii Covid-19. W jej centrum znajduje się baronessa Michelle Mone, która miała dzięki temu zarobić z publicznych pieniędzy 30 mln funtów.

W środę premier Rishi Sunak przyznał, że jest "absolutnie zszokowany" zarzutami wobec Mone i potwierdził, że została ona zawieszona w klubie Partii Konserwatywnej w Izbie Lordów.

Kontrowersja dotyczy domniemanych powiązań Mone z firmą PPE Medpro, która w 2020 roku dostała dwa kontrakty, opiewające łącznie na kwotę 200 mln funtów, na dostarczenie fartuchów ochronnych dla personelu medycznego oraz maseczek.

Kontrakt dla PPE Medpro został przyznany po tym, jak Mone wskazała tę firmę ministrom poprzez tzw. ścieżkę VIP. Była to utworzona na początku pandemii oddzielna skrzynka mailowa dla posłów do wysyłania ofert firm, co miało przyspieszyć przyznawanie kontraktów w sytuacji, gdy na początku pandemii dramatycznie brakowało środków ochrony osobistej, ale system ten był krytykowany za preferencyjne traktowanie firm z kontaktami politycznymi. Na dodatek okazało się, że dostarczone przez PPE Medpro fartuchy nie spełniały standardów i były w zasadzie bezużyteczne.

W związku z pojawiającymi się już wcześniej zarzutami, że czerpała korzyści z zawartego kontraktu Mone konsekwentnie zaprzeczała, jakoby pełniła jakąkolwiek "rolę lub funkcję" w firmie, a prawnicy twierdzili, że "nie jest związana z PPE Medpro w żadnym charakterze".

Ale Mone jest obecnie przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez komisarza Izby Lordów ds. standardów, a na stronie internetowej parlamentu można przeczytać, że dochodzenie dotyczy "domniemanego udziału w pozyskiwaniu kontraktów dla PPE Medpro, co prowadzi do potencjalnych naruszeń (...) kodeksu postępowania Izby Lordów". PPE Medpro stało się również przedmiotem dochodzenia w sprawie potencjalnego oszustwa prowadzonego przez Narodową Agencję ds. Przestępczości (NCA).

We wtorek Mone zwróciła się do kierownictwa Izby Lordów o tymczasowy urlop, by jak wyjaśniła, oczyścić swoje nazwisko.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

mar/