Wiceszef MSZ rozmawiał w Berlinie m.in. o polskich roszczeniach za straty z czasów II wojny światowej

2022-12-08 21:42 aktualizacja: 2022-12-09, 07:01
Wiceminister Mularczyk przebywał w Berlinie we wtorek i środęFot. 	PAP/DPA
Wiceminister Mularczyk przebywał w Berlinie we wtorek i środęFot. PAP/DPA
Kwestia polskich roszczeń odszkodowawczych za straty poniesione w wyniku II wojny światowej i sprawa nakładów na naukę języka polskiego jako ojczystego w Niemczech - były wśród tematów dwudniowej wizyty wiceszefa MSZ Arkadiusza Mularczyka w Berlinie.

Wiceminister przebywał w Berlinie we wtorek i środę; jak przekazało MSZ, rozpoczął wizytę od zwiedzenia miejsc upamiętniających tragedię II wojny światowej, w tym Centrum Dokumentacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie i rozmowy z Dyrektor Centrum Gundulą Bavendamm. Mularczyk odwiedził także Pomnik Pomordowanych Żydów Europy oraz teren po dawnej Operze Krolla, w której budynku Hitler uzasadniał napaść nazistowskich Niemiec na Polskę.

"Sekretarz Stanu odbył konsultacje z niemiecką federalną minister budownictwa Klarą Geywitz, w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych spotkał się z minister stanu ds. europejskich i klimatu Anną Lührmann i sekretarzem stanu Andreasem Michaelisem. Przedmiotem rozmów z niemieckimi partnerami była kwestia otwartych polskich roszczeń odszkodowawczych za straty poniesione w wyniku II wojny światowej, a także dalece niewystarczające nakłady na naukę języka polskiego jako ojczystego w Niemczech, do jakich rząd federalny jest zobowiązany na mocy przepisów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku" - podkreśliło w komunikacie MSZ.

 

Drugim wiodącym tematem - jak wskazuje resort - była kwestia wojny na Ukrainie, w tym najpilniejszych wyzwań stojących przed sojusznikami Ukrainy i konieczności udzielenia solidarnej pomocy walczącej stronie ukraińskiej.

"6. grudnia wiceminister Mularczyk uczestniczył w uroczystości symbolicznego zawieszenia wiechy na budynku przyszłej siedziby Ambasady RP w Berlinie. Prestiżowa inwestycja przy ulicy Unter den Linden ma zostać sfinalizowana w II połowie 2023 roku. Ponadto Sekretarz Stanu odbył w Poczdamie rozmowę z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke. W obszarze tematów dwustronnych szczególny nacisk położono na potrzebę rozwoju sieci infrastrukturalnej między oboma krajami, w tym zwiększenie liczby mostów na granicznej rzece Odrze. Wiceminister Mularczyk zaznaczył, że byłaby to niezwykle cenna inicjatywa, jednak trudno podejmować inżynieryjne wyzwania w sytuacji, gdy Unia Europejska blokuje Polsce środki z Krajowego Planu Odbudowy" - podkreśliło MSZ.

 

Jak relacjonuje MSZ, Mularczyk prezentując podczas konferencji prasowej dla niemieckich i polskich mediów Raport Strat Wojennych, podkreślił, że "nie może być we wzajemnych relacjach tematów przemilczanych". Dodał, że "kwestia reparacji ma dla Polaków znaczenie fundamentalne – nie chodzi przy tym o kwestie polityczne, ale o godność Polski".

Mularczyk podkreślił, że Rzeczpospolita Polska oczekuje, iż przekazana oficjalnie nota do rządu niemieckiego oraz analiza raportu obrazującego skalę polskich strat "zainicjuje otwarty, merytoryczny dialog między obydwoma krajami, który doprowadzi do satysfakcjonującego rozstrzygnięcia kwestii odszkodowań wojennych".

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował Mularczyk.(PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

gn/