Program "Energia dla wsi". Miliard złotych na wsparcie odnawialnych źródeł energii

2023-01-18 11:41 aktualizacja: 2023-01-18, 15:10
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na inauguracji programu "energia dla wsi" w siedzibie MKiŚ w Warszawie, fot. PAP/ Tomasz Gzell
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na inauguracji programu "energia dla wsi" w siedzibie MKiŚ w Warszawie, fot. PAP/ Tomasz Gzell
Miliard złotych na rozwój OZE na terenach wiejskich przewiduje ogłoszony w środę przez ministrów klimatu i rolnictwa program "Energia dla Wsi". Pieniądze na wsparcie źródeł odnawialnych pochodzić będą z NFOŚiGW.

Jak poinformowała w środę na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w ramach jednego programu rolnicy otrzymają kompleksowe wsparcie dla różnych źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków, małych elektrowni wodnych oraz magazyny. „Oferujemy wsparcie dotacyjne i pożyczkowe w jednym programu i w jednym wniosku” - zaznaczyła.

Nabór w NFOŚiGW rusza 25 stycznia. Miliard złotych będzie pochodził z Funduszu Modernizacyjnego - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podkreślił, że program przede wszystkim pozwoli mieszkańcom wsi na obniżenie kosztów produkcji rolnej, ponieważ koszty energii są bardzo duże i niestabilne. Istotna jest więc produkcja energii na własne potrzeby - zaznaczył.

Minister Kowalczyk: biogazownie mają szczególną rolę jako źródło energii dla obszarów wiejskich

Jak poinformował w środę podczas konferencji prasowej wicepremier , minister rolnictwa Kowalczyk, "będziemy uruchamiali już w marcu nabór wniosków na energię odnawialną dla rolników". Wyjaśnił, że będzie on dotyczył fotowoltaiki, energii wiatrowej z magazynem energii i biogazowni.

"To będzie program dotacyjny. On jest oczywiście z natury swojej trochę skromniejszy w ilości środków finansowych (...), ale jest to komplementarne z tymi działaniami, które dzisiaj ogłaszamy" - stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak przekazał szef MRiRW, program będzie realizowany przez resort rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. "Ten program jeszcze funkcjonuje, bo to jest okres przejściowy" - zaznaczył.

Według Kowalczyka energia odnawialna dla rolnictwa, dla obszarów wiejskich jest bardzo ważnym elementem "szczególnie kiedy mówimy o kryzysie energetycznym, o niestabilnych cenach, kiedy mówimy o znaczącym wzroście kosztów produkcji rolnej, stąd finasowanie zarówno energetyki odnawialnej w postaci fotowoltaiki i energii wiatrowej, ale przede wszystkim i (...) rozwój biogazowni".

"Jest to na obszarach wiejskich niezwykle istotne, bo energia odnawialna w postaci fotowoltaiki i energii wiatrowej jest jednak mniej stabilnym źródłem niż energia z biogazu. Stąd tutaj szczególna rola biogazowni" - podkreślił minister.

Kowalczyk dodał, że oprócz środków finansowych przygotowywane są również zmiany legislacyjne dotyczące rozwoju biogazowni rolniczych, "ale też dotyczące komplementarnego zaopatrzenia w energię obszarów wiejskich poprzez modyfikacje prawa dotyczącego spółdzielni energetycznych" - wskazał.

Wicepremier wyraził nadzieję, że dzięki temu nastąpi rozwój spółdzielni energetycznych.

"Spółdzielnie energetyczne będą beneficjentami tego programu; te istniejące, ale przede wszystkim te, które zostaną utworzone. To jest kolejny krok rozwoju energetyki na obszarach wiejskich" - ocenił Kowalczyk. (PAP)

Autorka: Anna Bytniewska

mj/