Dramatyczna pogoda w USA. Zniszczone domy, brak prądu, hospitalizacje

2023-01-25 21:41 aktualizacja: 2023-01-26, 09:37
Burza śnieżna w USA. Fot. PAP/EPA/JALEN WRIGHT
Burza śnieżna w USA. Fot. PAP/EPA/JALEN WRIGHT
Ponad 20 mln ludzi na obszarach sięgających od części Południa i Środkowego Zachodu po Północny Wschód USA objęło w środę ostrzeżenie przed zimową burzą. Ponad 124 tys. osób nie miało prądu. Dzień wcześniej tornado spustoszyło teren w pobliżu Houston.

Tornado uderzyło w społeczności na południowy wschód od Houston. Zniszczyło m.in. ośrodek opieki w pobliżu Deer Park. Zrywało dachy i powodowało inne szkody. Podobna sytuacja była w pobliskiej Pasadenie.

Amerykański Czerwony Krzyż i Armia Zbawienia koordynowały pomoc, dostarczając posiłki i organizując schronienie dla osób, które straciły domy.

Gubernator Teksasu Greg Abbott powiadomił o skierowaniu do wsparcia w usuwaniu szkód stanowego Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Jak podała firma monitorująca loty FlightAware, 100 połączeń zostało odwołanych, a ponad 500 było opóźnionych we wtorek na lotnisku George Bush Intercontinental w Houston.

W Luizjanie burza uszkodziła mobilne domy w pobliżu Baton Rouge. Trzy osoby zostały hospitalizowane.

Według "New York Times" w środę rano dla części Alabamy, Florydy i Missisipi wydano ostrzeżenie przed tornadami dla ponad 2 mln mieszkańców. Ponad 124 tys. klientów zakładów energetycznych w Arkansas i Teksasie nie miało prądu.

Oddział Krajowej Służby Pogodowej (NWS) w Nowym Orleanie ostrzegał przed silnymi tornadami i wichurami o sile do 110 km/godz. wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

kgr/