Szczecin: mikołajkowy rajd nietoperzowy - w sobotę

2018-11-30, 14:55 aktualizacja: 2018-11-30, 16:53
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Poszukiwanie nietoperzy w grocie, podążanie śladem ich życia i tworzenie nietoperzowej bombki choinkowej - to niektóre atrakcje zaplanowane na Mikołajkowy Rajd Nietoperzowy. Wycieczka odbędzie się w okolicach jeziora Szmaragdowego w szczecińskich Zdrojach.

"Uczestnicy rajdu będą mogli m.in. dowiedzieć się, czy nietoperze są wybredne, czy randkują i czy dostają prezenty pod choinkę" - powiedziała PAP chiropterolog Karolina Ignaszak ze Szczecińskiego Centrum Edukacji Ekologicznej "Szmaragdowe-Zdroje". Dodała, że wycieczka będzie prowadzić śladami całorocznego życia tych ssaków.

"Dodatkowo, opowieści dotyczące +randkowania+ nietoperzy będą związane z historią Parku Leśnego Zdroje i nieistniejącej już wieży Baresela" - powiedziała Ignaszak. Zaznaczyła, że na uczestników rajdu będzie też czekać niecodzienna krzyżówka. "Trzeba będzie postarać się, aby znaleźć do niej hasła, ale dostarczy też wielu ciekawostek na temat nietoperzy, jak choćby odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście wplątują się we włosy".

Wycieczka to, jak przekonują organizatorzy, nie jedyna sobotnia atrakcja; w planach jest też wykonanie bombki choinkowej w kształcie nietoperza i nietoperzowych stroików świątecznych.

Ignaszak dodała, że w tym roku nietoperze z regionu zaskoczyła nagła zmiana temperatury. "Jesienią były dość długo aktywne, dlatego kiedy temperatura nagle spadła, zaczęły chować się w różnych miejscach - w domach czy na klatkach schodowych".

W Zachodniopomorskiem żyje ok. 3 tys. nietoperzy. Najwięcej jest nocków rudych, są też nocki duże - największe Polskie nietoperze, a także jedne z najmniejszych przedstawicieli tych ssaków - karliki. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/