„Betlejem Poznańskie” walczy o tytuł najlepszego jarmarku świątecznego w Europie

2018-12-03, 13:21 aktualizacja: 2018-12-03, 14:32
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
„Betlejem Poznańskie” walczy o tytuł najlepszego jarmarku świątecznego w Europie – poinformował poznański magistrat. Przedświąteczną ofertę Poznania doceniła organizacja European Best Destinations.

Jak przypomniał poznański magistrat, tradycja organizacji jarmarków bożonarodzeniowych sięga późnego średniowiecza. Początkowo związana była głównie z terenami dzisiejszych Niemiec i wschodniej Francji, zaś z czasem stała się popularna się po całej Europie.

W Poznaniu jarmark świąteczny odbywa się pod nazwą „Betlejem Poznańskie”. Od 17 listopada jarmark z karuzelami i 30-metrowym diabelskim kołem, z którego można podziwiać panoramę centrum miasta, działa na Placu Wolności. Betlejem na Starym Rynku zainaugurowane zostało w sobotę przez uroczyste rozświetlenie choinki. Częścią jarmarku jest także łącząca oba te miejsca ulica Paderewskiego. W tym roku po raz pierwszy rozstawiono tam stoiska handlowe, dzięki czemu tegoroczna edycja Betlejem będzie największą z dotychczas organizowanych.

„Unikalnym wydarzeniem przyciągającym turystów z całego świata jest, odbywający się zawsze w drugi weekend grudnia, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej - Poznań Ice Festival. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 8-9 grudnia. W malowniczym otoczeniu starorynkowych kamienic, zawodnicy z całego świata będą tworzyć efektowne dzieła sztuki z brył lodu. Festiwal wywołuje ogromne zainteresowanie mediów krajowych i zagranicznych. W zeszłym roku amerykańska telewizja Travel Channel nakręciła o nim blisko godzinny film dokumentalny” – wskazał magistrat.

Biuro prasowe poznańskiego urzędu miasta poinformowało, że poznańska wersja jarmarku bożonarodzeniowego spotkała się z uznaniem europejskiej organizacji European Best Destinations, która od 2009 roku promuje kulturę i turystykę w Europie. Organizacja prowadzi m.in. najchętniej odwiedzaną w Europie turystyczną stronę internetową www.europeanbestdestinations.com, a także organizując konkursy.

„Poznań, w tym roku jako jedyny kandydat z Polski, został nominowany w dwóch z nich. Są to: konkurs na Najlepszą Europejską Destynację Roku (European Best Destination), a także Najlepszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie (European Best Christmas Market). W tym ostatnim kandydatami są także: Budapeszt, Montbeliard, Amiens, Kluż-Napoka, Strasburg, Bruksela, Erfurt, Akwizgran, Bazylea, Sewilla, Metz, Wiedeń, Tallinn, Praga, Kolonia, Drezno, Lipsk, Lugano i Manchester” – podkreślił magistrat.

Według organizatorów, atutem Poznania jest nie tylko bogata oferta jarmarku bożonarodzeniowego, czy festiwal rzeźb lodowych, ale także zabytki, tradycje kulinarne i takie miejsca, jak Stary Browar.

Zdaniem prezesa zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jana Mazurczaka, „te nominacje pozwalają Poznaniowi zaistnieć w świadomości turystów i organizatorów turystyki z całej Europy”.

„Są także potwierdzeniem, że współpraca Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej i Miasta Poznań z organizatorami wydarzeń i branżą turystyczną przynosi wymierne efekty. Teraz liczymy na internautów. Mamy nadzieję, że Poznań znajdzie się w tym rankingu jak najwyżej” – dodał.

Głosowanie internetowe, które wyłoni zwycięzcę plebiscytu potrwa do 10 grudnia. Mieszkańcy i turyści mogą oddać swój głos na Betlejem Poznańskie na specjalnie przygotowanej stronie: www.glosujnapoznan.pl.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak inaugurując w sobotę Betlejem na Starym Rynku powiedział mediom, że cieszy się, iż "z roku na rok jest piękniej, że z roku na rok ta atmosfera jest jeszcze przyjemniejsza”.

„Nie musimy wyjeżdżać za granicę, mamy własny jarmark bożonarodzeniowy, na który możemy przyjść, starsi mogą napić się grzanego wina, inni mogą przejechać się z dzieckiem, lub wnuczkiem na karuzeli. Bardzo się cieszę, że potrafimy razem, bez emocji, bez sporów, cieszyć się tymi świętami i oczekiwać na najważniejsze święta w roku” – powiedział.

Magistrat wskazał, że wyróżnienia przyznawane przez European Best Destinations mają nie tylko znaczenie prestiżowe czy wizerunkowe. Wpływają też znacząco na rozwój turystyki w nominowanych i nagradzanych miastach. Porto, po otrzymaniu nagrody w 2017 roku, odnotowało wzrost liczby turystów o 16 proc., a wyróżniony w roku 2016 chorwacki Zadar aż o 25 proc. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mhr/