Olgierd Geblewicz ponownie prezesem Związku Województw RP

2019-01-10, 21:13 aktualizacja: 2019-01-10, 21:15
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz (KO) poinformował w czwartek, że został ponownie wybrany na prezesa Związku Województw RP. Wyraził nadzieję na "konstruktywną współpracę w budowie silnych samorządów województw, które obchodzą właśnie 20-lecie".

W środę i czwartek w Warszawie zebrało się Zgromadzenie Ogólne Związku Województw RP. Było to pierwsze po ubiegłorocznych wyborach zebranie przedstawicieli samorządów z całej Polski, na którym wybierane były władze związku.

"Po dużych emocjach zostałem ponownie wybrany na Prezesa Związku Województw RP. Mam nadzieję na konstruktywną współpracę w budowie silnych samorządów województw, które obchodzą właśnie 20-lecie. To nasze wspólne zadanie, jeśli chcemy nadal mądrze rozwijać nasze regiony" - napisał na Twitterze Geblewicz.

Jednym z wiceprezesów został marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Podkreślił, że w zgromadzeniu wzięli udział wszyscy delegaci – 64 osoby.

"Udało się powołać zarząd, doszło do pewnego konsensusu. I w tej chwili mamy w zarządzie reprezentację środowiska i województw związanych z PiS-em, (czyli) trzy osoby w zarządzie, w tym dwóch wiceprezesów, i środowisk związanych z Koalicją Obywatelską i PSL-em, gdzie mamy prezesa, jednego wiceprezesa i dwóch członków zarządu" - powiedział Struzik po wyborze władz Związku Województw RP.

Podkreślił, że mimo różnych "trudności i emocji politycznych" dwudniowe posiedzenie ocenia jako dobrze rokujące na przyszłość. Zaznaczył, że Związek ma silną reprezentację w Komitecie Regionów w Brukseli. "A tam wkraczamy w decydującą fazę prac nad nową perspektywą finansową, nad środkami skierowanymi na politykę spójności" - powiedział.

Związek Województw RP przypomina na swojej stronie internetowej, że jest dobrowolnym stowarzyszeniem wszystkich polskich województw samorządowych i jest jedną z najmłodszych korporacji samorządowych. Spotkanie założycielskie odbyło się w Warszawie 9 września 2002 r.; przewodniczący sejmików i marszałkowie województw zaakceptowali wówczas statut Związku, który stanowił m.in., że najwyższą władzą w Związku jest Zgromadzenie Ogólne, złożone z 64 delegatów-reprezentantów 16 województw - po cztery osoby z każdego województwa: marszałek województwa, przewodniczący sejmiku oraz dwie osoby o statusie radnego.

Związek Województw RP ma swoich przedstawicieli m.in. w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komitecie Regionów UE i Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Przedstawiciele Związku Województw RP uczestniczą w pracach i uzgodnieniach legislacyjnych zarówno na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jak i poprzez komisje Sejmu i Senatu RP. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ pad/