ME w short tracku: złoty medal Natalii Maliszewskiej w Holandii

2019-01-12, 17:47 aktualizacja: 2019-01-12, 20:45
Fot. PAP/EPA/VINCENT JANNINK
Fot. PAP/EPA/VINCENT JANNINK
Natalia Maliszewska zdobyła złoty medal rozgrywanych w holenderskim Dordrechcie mistrzostw Europy w short tracku w rywalizacji na 500 m. 23-letnia zawodniczka dominuje w tym roku na tym dystansie, gdyż jest też liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Drugie miejsce zajęła Włoszka Martina Valcepina, trzecie Holenderka Lara van Ruijven, a za podium znalazła się jej rodaczka Suzanne Schulting. Ta ostatnia w wyniku upadku przestała się liczyć w walce o medale.

"Teraz wiem, że rozpoczęłam rok najlepiej, jak tylko mogłam sobie wymarzyć. Fajnie, słów brakuje, by opisać tę radość. Mam złoty medal mistrzostw Europy. Cieszę się, że znów napisałam swoją historię" - powiedziała Maliszewska.

Na starcie Polka przegrała rywalizację z van Ruijven, która ruszyła z pierwszego toru. Jednak na półmetku Maliszewska wyprzedziła reprezentantkę gospodarzy i do końca nie oddała prowadzenia.

"To prawda, że na 500 metrów pozycja startowa ma wielkie znaczenie, ale ja wiem, że jestem szybka, że potrafię przyspieszyć. W sumie pasowało mi to, że to pierwsze kółko pojechałam za Holenderką, żeby później móc poczuć radość z tego, że prowadzę w finale mistrzostw Europy" - przyznała zawodniczka Juvenii Białystok.

To jej drugi medal ME - sześć lat temu zdobyła brąz w sztafecie. Jest też wicemistrzynią świata z 2018 roku na najkrótszym dystansie.

Sukces w Dordrechcie to kontynuacja świetnie rozpoczętego sezonu w wykonaniu Maliszewskiej. Historyczne zwycięstwo w PŚ na krótkim torze polska łyżwiarka odniosła na początku listopada w Calgary, a następnie powtórzyła to osiągnięcie w Salt Lake City. W wyścigach na 500 m zajęła także trzecie miejsce w Ałmatach i czwarte w drugim występie w Kanadzie.

W ME startowała też na 1500 m, gdzie w finale B zajęła piąte miejsce i ostatecznie została sklasyfikowana na 12. pozycji.

Wystąpiła również w sztafecie na 3000 m, wraz ze starszą siostrą Patrycją, Nicole Mazur i Kamilą Stormowską. W półfinale długo prowadziły, ale najpierw jedna z polskich zawodniczek przewróciła się, a w konsekwencji biało-czerwone zostały zdyskwalifikowane. W efekcie nie będą mogły wystąpić w niedzielnym finale B i zostaną sklasyfikowane na ósmym miejscu.

Na ćwierćfinale w rywalizacji na 500 metrów zakończył swój udział Mateusz Krzemiński. 16-letni zawodnik z Opola spróbował wyprzedzić rywala mimo braku miejsca i został zdyskwalifikowany.

"Niestety, teraz wiem, że była to błędna decyzja. Trudno, zaryzykowałem, ale się nie udało. Te mistrzostwa Europy to dopiero moja pierwsza taka impreza i cieszę się, bo widzę, że mogę ścigać się ze starszymi chłopakami jak równy z równym" - ocenił Krzemiński, który w niedzielę wystąpi w ćwierćfinale na 1000 m.

Wyniki:

kobiety

500 m

1. Natalia Maliszewska (Polska)

2. Martina Valcepina (Włochy)

3. Lara van Ruijven (Holandia)

...

18. Nicole Mazur (Polska) - odpadła w ćwierćfinale

1500 m

1. Suzanne Schulting (Holandia)

2. Elise Christie (Wlk. Brytania)

3. Sofia Prosvirnowa (Rosja)

...

12. Natalia Maliszewska (Polska) - 5. w finale B

19. Nicole Mazur (Polska) - odpadła w półfinale

mężczyźni

500 m

1. Shaoang Liu (Węgry)

2. Shaolin Sandor Liu (Węgry)

3. Paweł Sitnikow (Rosja)

...

20. Mateusz Krzemiński (Polska) - zdyskwalifikowany w ćwierćfinale

28. Rafał Anikej (Polska) - odpadł w eliminacjach

1500 m

1. Shaolin Sandor Liu (Węgry)

2. Shaoang Liu (Węgry)

3. Semion Jelistratow (Rosja)

...

33. Mateusz Krzemiński (Polska) - odpadł w eliminacjach

37. Rafał Anikej (Polska) - odpadł w eliminacjach

(PAP)

mach/ pp/