Europosłowie PO i PSL apelują do Owsiaka, by nie zostawiał WOŚP

2019-01-15 18:08 aktualizacja: 2019-01-15, 18:11
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Europosłowie PO i PSL zaapelowali we wtorek do szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, by ten zmienił decyzję i nie rezygnował z kierowania tą organizacją. "Nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało dobro" - argumentują.

"Rozumiemy, że są granice odporności na agresję i nienawiść. Rozumiemy też, że głęboko i osobiście przeżyłeś zabójstwo prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Jednakże uważamy, że nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało dobro" - napisali we wtorkowym liście otwartym eurodeputowani PO-PSL.

Jak podkreślili, dlatego apelują do niego, by zmienił swoją decyzję. "Nie odbieraj milionom ludzi grających w twojej orkiestrze wiary w sens 27-letniego współistnienia. WOŚP jest dziełem zbiorowym, pozostań jej wirtuozem!" - czytamy w liście.

Politycy zaznaczyli, że misja Owsiaka jest rówieśnikiem polskiej demokracji. Podkreślili, że wielu tworzyło nową państwowość, a on położył kamień węgielny pod odbudowę więzi między ludźmi, empatię i bezinteresowną potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi. Przypomnieli, że z ich rekomendacji, zasłużenie, został on laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.

Owsiak poinformował w poniedziałek, że rezygnuje z kierowania fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Powodem było zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło podczas niedzielnego finału WOŚP oraz - jak mówił - fala krytyki, która spadła na niego po niedzielnej tragedii. Owsiak zapowiedział, że fundacja WOŚP będzie dalej funkcjonować.

Z decyzją Owsiaka nie zgadza się wielu działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków. W ostatnim czasie o zmianę decyzji zaapelowały do Jerzego Owsiaka m.in. była szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, siostra Małgorzata Chmielewska oraz przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Liczne wyrazy wsparcia dla twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy płyną też od poniedziałku ze strony internautów. W sieci funkcjonują m.in. hasztagi "#MuremZaOwsiakiem" i "#Jurekzostań", które użytkownicy mediów społecznościowych dołączają do apeli o to, by Jerzy Owsiak pozostał na czele WOŚP.

Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek po południu, po tym jak w niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Mężczyzna w przeszłości leczył się psychiatrycznie; w poniedziałek decyzją gdańskiego sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Ze Strasburga Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ zm/ kar/
 

TEMATY: