Prokuratura: zapadła decyzja o badaniu psychiatrycznym Stefana W.

2019-01-16, 13:57 aktualizacja: 2019-01-16, 21:17
Prokuratura podjęła w środę decyzję o przeprowadzeniu jednorazowych badań psychiatrycznych 27-letniego Stefana W. podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - poinformowała PAP Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jak wyjaśniła PAP Wawryniuk, jednorazowe badanie sądowo-psychiatryczne ma zostać przeprowadzone przez dwóch biegłych na terenie aresztu, w którym przebywa podejrzany. Decyzję o przeprowadzeniu badania wydał prokurator prowadzący śledztwo, w którym ustalane są okoliczności zabójstwa – przebieg zdarzenia, motywy działania sprawcy itp.

Jak informowała PAP Wawryniuk, w ramach tego postępowania śledczy przesłuchują świadków zdarzenia, członków rodziny Stefana W., jego znajomych, a także osoby, z którymi odbywał on karę 5,5 roku więzienia za cztery napady na banki. Prokurator wyjaśniała, że zeznania mają pomóc m.in. w ustaleniu czy Stefan W. planował zamach na samorządowca i przygotowywał się do niego, a jeśli tak, to czy ktoś mu w tym pomagał.

W niedzielę wieczorem 27-letni Stefan W. podczas finału WOŚP w Gdańsku wtargnął na scenę i kilkakrotnie ugodził nożem prezydenta Adamowicza. Zamachowca zatrzymano na scenie. Jeszcze w nocy samorządowiec przeszedł pięciogodzinną operację. Lekarze informowali, że urazy samorządowca „były bardzo ciężkie”, była to „poważna rana serca, rana przepony i rany narządów wewnątrz jamy brzusznej". W poniedziałek krótko przed godz. 15 Centrum poinformowało, że prezydent Adamowicz zmarł. We wtorek przeprowadzono sekcję zwłok: jej wstępne wyniki mają być znane w środę. (PAP)

autor: Anna Kisicka