Samsung zaprezentował nową linię smartfonów Galaxy S10

2019-02-20, 21:38 aktualizacja: 2019-02-20, 21:43
Fot. PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT
Fot. PAP/EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT
Samsung Electronics zaprezentował w środę nową linię smartfonów klasy premium: Galaxy S10. Urządzenia wyposażono w dynamiczne wyświetlacze AMOLED w standardzie HDR10+ i procesory neuronowe (NPU) wspierające funkcje uczenia maszynowego.

Południowokoreański koncern zaprezentował w środę cztery nowe smartfony Samsung Galaxy: podstawowy wariant S10 (6,1 cala, trzy tylne aparaty), budżetowy S10E (5,8 cala, dwa tylne aparaty) i większy S10 Plus (6,4 cala), a także przeznaczony na wybrane rynki telefon do obsługi sieci nowej generacji: S10 5G (6,7 cala, cztery tylne aparaty).

We wszystkich smartfonach z rodziny Galaxy S10 zastosowano dynamiczny wyświetlacz AMOLED, który ma zapewniać szerszą niż w poprzednich modelach gamę barw, a także intensywniejsze kolory i głębszy kontrast. Według zapewnień producenta w nowych urządzeniach udało się również ograniczyć emisję niebieskiego światła bez stosowania dodatkowego filtra ani pogorszenia jakości obrazu. W ekran wbudowano również ultradźwiękowy skaner linii papilarnych, który odczytuje trójwymiarowy fizyczny kształt odcisku palca.

Nowe telefony Samsunga zostały wyposażone w ultraszerokokątne tylne obiektywy 16 MPix ze 123-stopniowym polem widzenia, a także procesory neuronowe (NPU) i funkcje automatycznej rekomendacji kompozycji oraz cyfrowej stabilizacji obrazu. Te i podobne rozwiązania mają pozwalać na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć i nagrań wideo w jakości UHD (zarówno przednim, jak i tylnym aparatem) bez konieczności ręcznego ustawiania zaawansowanych funkcji. Tylne kamery mają dodatkowo możliwość nagrywania w technologii HDR10+.

Smartfony z linii S10 korzystają z systemu operacyjnego Android 9 Pie z Samsung One UI. Producent zastosował w oprogramowaniach uczenie maszynowe. Ma to pozwolić na automatyczne optymalizowanie baterii (S10E: 3100 mAh, S10: 3400 mAh, S10 Plus: 4100 mAh), procesora (Spandragon 855 lub Exynos, zależnie od regionu), pamięci RAM (od min. 6 GB w S10E do maks. 12 GB w pozostałych wariantach) i temperatury telefonu w zależności od sposobu korzystania z urządzenia, a także przyśpieszać uruchamianie najczęściej używanych aplikacji. Urządzenia wyposażono ponadto w rozwiązanie Dolby Atmos oraz w układ ze specjalną komorą chłodzącą. Producent podkreślił, że smartfony z linii Galaxy S10 to pierwsze urządzenie mobilne zoptymalizowane pod kątem gier tworzonych na platformie Unity.

Telefony będą posiadały od 128 GB do (w przypadku Galaxy S10 Plus) nawet 1 TB wbudowanej pamięci z możliwością jej rozszerzenia za pomocą karty microSD (z wyjątkiem wariantu 5G). W standardzie modeli z linii Galaxy S10 poza funkcjami znanymi z poprzednich generacji Galaxy S (m.in. szybkie ładowanie bezprzewodowe Fast Wireless Charging 2.0, wodoodporność i pyłoszczelność klasy IP68) znalazła się również funkcjonalność PowerShare. Pozwala ona na bezprzewodowe udostępnianie energii kompatybilnym urządzeniom ubieralnym oraz sprzętom z certyfikatem Qi. Urządzenia obsługują również nowy standard Wi-Fi 6.

Przedsprzedaż smartfonów Samsung Galaxy S10e, S10 i S10+ wystartowała 20 lutego 2019 r. i potrwa do 7 marca. Przystosowany do obsługi szybkiej sieci bezprzewodowej nowej generacji wariant Galaxy S10 5G nie będzie dostępny w Polsce. (PAP)
lus/ mk/

TEMATY: