Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie jednym z nowych cudów Polski

2015-09-27 15:20 aktualizacja: 2018-10-05, 15:11
Ćmielów, 18.04.2013. Żywe muzeum porcelany w Ćmielowie.
nw/obm PAP/Michał Walczak PAP © 2015 / Michał Walczak
Ćmielów, 18.04.2013. Żywe muzeum porcelany w Ćmielowie. nw/obm PAP/Michał Walczak PAP © 2015 / Michał Walczak
Czytelnicy "National Geographic Traveler" wybrali niedawno 7 nowych cudów Polski. Zwycięzcą 5. edycji plebiscytu został Pałac Potockich. Na drugim miejscu znalazło się Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

W ćmielowskim muzeum można poznać tajniki wytwarzania porcelanowych figurek, zobaczyć, jak wyglądał stary piec do wypalania porcelany. Muzealna ekspozycja pozwala zapoznać się z historycznymi zbiorami - od fajansów Małachowskiego po współczesne projekty w ramach ekspozycji Wystawy Starej Porcelany. Tu turyści odkrywają prawdziwe cuda: w nowo otwartej galerii porcelanowych obrazów i ikon pisanych na porcelanie można zobaczyć m.in. światowe dzieła przeniesione na porcelanowe płyty, a nawet ikony pisane na porcelanie przez najlepszych malarzy na porcelanie.

"Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia, już sama nominacja była dla nas sukcesem. A drugie miejsce jest po prostu zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy. Nasze muzeum działa już od 10 lat, w tym roku obchodzimy jubileusz istnienia. To, co wyróżnia nasze muzeum, to fakt, że stawiamy w naszym obiekcie przede wszystkim na interakcję ze zwiedzającym. Przewodnik, który oprowadza turystów po muzeum, pozwala wszystkiego dotknąć, spróbować, zobaczyć, wziąć udział w kolejnych etapach produkcji, takich jak odlewanie, szkliwienie. Można w muzeum pomalować wyrób pod okiem malarki. A dodatkowo turystom towarzyszą nietypowe zapachy. Można poczuć, jak pachnie masa porcelanowa, farby ceramiczne czy też złoto. Tu cały proces turyści widzą na żywo i stąd też nazwa naszego muzeum: Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie" - powiedziała PAP Life Emilia Kwiecień z ćmielowskiego muzeum.

PAP Life zainteresował się też, czy w muzeum można własnoręcznie wykonać figurkę i zabrać do domu, poczuć się prawdziwym artystą-ceramikiem. "Druga część zajęć i atrakcji to są warsztaty ceramiczne. Podczas takich warsztatów można ulepić różę z masy porcelanowej albo pomalować porcelanową filiżankę lub kotka. I takie wyroby, pomalowane według własnego pomysłu, są wypalane i tego samego dnia zabierane przez uczestnika. Emocje są ogromne, zarówno podczas zwiedzania jak i udziału w warsztatach" - dodaje Kwiecień.

Turyści, zmęczeni zwiedzania i pracą przy porcelanie mogą na koniec spędzić miłe chwile w przyfabrycznej kawiarni "Leżąca Kotka", gdzie można napić się kawy serwowanej w pięknej ćmielowskiej porcelanie.

A oto pełne wyniki plebiscytu: 1. miejsce – Pałac Potockich (woj. lubelskie/Radzyń Podlaski), 2. miejsce – Żywe Muzeum Porcelany (woj. świętokrzyskie/Ćmielów), 3. miejsce – Kościół Pokoju (woj. dolnośląskie/Świdnica), 4. miejsce – Filharmonia (woj. zachodniopomorskie/Szczecin), 5. miejsce – Rzeczpospolita ptasia (woj. lubuskie/Park Narodowy Ujście Warty), 6. miejsce – Chełmno (woj. kujawsko-pomorskie/Chełmno), 7. miejsce – Kanał Augustowski (woj. podlaskie). (PAP Life)

dki/ jbr/

TEMATY: