Clint Eastwood będzie bohaterem wrocławskiego American Film Festival

2015-09-29 10:25 aktualizacja: 2018-10-05, 15:12
epa03918730 YEARENDER 2013 APRIL
US actor and director Clint Eastwood speaks at the Tribeca Talks, Director's Series at the 2013 Tribeca Film Festival in New York, New York USA, 27 April 2013.  EPA/PETER FOLEY 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / PETER FOLEY
epa03918730 YEARENDER 2013 APRIL US actor and director Clint Eastwood speaks at the Tribeca Talks, Director's Series at the 2013 Tribeca Film Festival in New York, New York USA, 27 April 2013. EPA/PETER FOLEY Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2015 / PETER FOLEY
Amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy, Clint Eastwood, który w maju skończył 85 lat, będzie bohaterem American Film Festival we Wrocławiu 20-25 października. Organizatorzy podjęli próbę zaproszenia Eastwooda do Polski - bezskutecznie.

Niezwykle twórczy 85-latek

Jak przyznaje w rozmowie z PAP Life dyrektorka artystyczna Festiwalu Urszula Śniegowska, Eastwood będzie bohaterem wydarzenia nie tylko ze względu na swoje okrągłe urodziny. "Clint Eastwood nie dość, że jest jednym z najbardziej nagradzanych i cenionych, to też najbardziej twórczych reżyserów" - tłumaczy PAP Life Śniegowska.

Twórczość Eastwooda wyraża się w kilkudziesięciu filmach, które wyreżyserował, bądź w których zagrał. Aż dziw bierze, że Eastwood aktorstwo początkowo traktował jako pracę dorywczą... Popularność przyniosła mu jedna z głównych ról w serialu "Rawhide" w 1958 roku, którą to zwrócił na siebie uwagę włoskiego reżysera Sergio Leone, który zaproponował mu rolę w swoim filmie "Za garść dolarów". Jednakże światową sławę przyniosła Eastwoodowi rola Brudnego Harry'ego, czyli Harry'ego Callahana, którego zagrał w 1971 roku. W tym samym roku Eastwood zadebiutował też jako reżyser filmu "Zagraj dla mnie Misty".

Talent i kunszt Amerykanina był prawie stukrotnie (!) nagradzany. Eastwood ma na swoim koncie m.in. cztery Oscary i siedem nominacji do Oscara, trzy Złote Globy i również siedem nominacji do tejże nagrody, a także trzy nominacje do nagrody BAFTA, pięć nominacji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes czy wygraną na MMF w Wenecji.

Nie przyjedzie - pracuje nad nowym filmem

Jak dowiedziała się PAP Life, organizatorzy wrocławskiego American Film Festiwalu starali się zaprosić Eastwooda do Polski. Podjęta próba nie przyniosła oczekiwanego efektu w związku z zajętością aktora. "Clint Eastwood - trochę tak, jak Woody Allen - pracuje nad kolejnym filmem, jest na tyle zmęczony życiem i na tyle dbający o swój czas, że właściwie nie było szans na to, aby zaszczycił nas swoją obecnością. Dostaliśmy odpowiedź, że bardzo serdecznie pozdrawia, ale teraz skupia się na swoim nowym filmie" - wyjaśnia PAP Life Śniegowska.

Filmy Eastwooda, które wybrano do zaprezentowania publiczności w ramach Festiwalu to - jak zdradza PAP Life Śniegowska - te mniej znane produkcje albo te, które na ekranach polskich kin wyświetlane były przez chwilę albo bardzo dawno temu, będą to zarówno filmy sensacyjne, jak i bardziej biograficzne. "Zaproponujemy przekrój gatunków i twórczości reżysera od późnych lat 80., czyli m.in. film "Unforgiven/Bez przebaczenia", do tych mniejszych dzieł, które przemknęły przez polskie ekrany jak "Jersey boys/Chłopcy z Jersey" - wylicza PAP Life Śniegowska.

Amerykańskie kino w mniej znanym wydaniu

Ideą American Film Festival - jak tłumaczy jego dyrektorka artystyczna - jest prezentowanie filmów amerykańskich, głównie niezależnych, które nie pojawiają się na co dzień na ekranach kin w Polsce. "Spośród prawie tysiąca filmów, które w Stanach są produkowane, na ekrany europejskich - w tym polskich - kin trafiają właściwie tylko wielkie produkcje komercyjne, a jest to bardzo urozmaicona i wszechstronna produkcja" - zauważa Śniegowska i dodaje, że dlatego organizatorzy American Film Festival wybrali te filmy, które publiczności mogą wydać się charakterystyczne, ciekawe i które o dzisiejszej Ameryce mogą mówić coś więcej, niż codziennie możemy dowiadywać się o niej z mediów. (PAP Life)

pau/ jbr/

TEMATY: