Kapica: identyfikacja podatników po głosie na razie nie będzie aktywowana

2015-10-04 14:10 aktualizacja: 2018-10-05, 15:17
Warszawa, 31.07.2015. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica podczas obchodów Dnia Skarbowości w Warszawie, 31 bm. Podczas spotkania zaprezentowano "Strategię Administracji Podatkowej" i wręczono okolicznościowe odznaczenia pracownikom izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej. (soa)
PAP/Bartłomiej Zborowski PAP © 2015 / Bartłomiej Zborowski
Warszawa, 31.07.2015. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica podczas obchodów Dnia Skarbowości w Warszawie, 31 bm. Podczas spotkania zaprezentowano "Strategię Administracji Podatkowej" i wręczono okolicznościowe odznaczenia pracownikom izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej. (soa) PAP/Bartłomiej Zborowski PAP © 2015 / Bartłomiej Zborowski
System identyfikacja podatników po głosie, mimo że jest gotowy, na razie nie będzie aktywowany - poinformował PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Na razie usługa jest testowana na pracownikach fiskusa.

Kapica wskazał na zastrzeżenia Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych do innowacji. "Na razie ta usługa nie zostanie aktywowana. Będziemy analizowali, czy do jej uruchomienia potrzebne będą zmiany w prawie, będziemy obserwowali, jak to rozwiązanie się sprawdza na rynku. Zmiany takie wprowadzają instytucje finansowe, zobaczymy jakie z tego tytułu są korzyści, a jakie wynikają ryzyka. Administracja publiczna nie powinna być nadmiernie innowacyjna" - powiedział wiceminister.

Zapewnił, że jeżeli w przyszłości system zostanie uruchomiony, to i tak nie będzie on używany bez zgody podatników. Zaznaczył, że obecnie funkcja jest testowana wewnętrznie przez pracowników administracji podatkowej, na co oni też wydają zgodę. (PAP)

mmu/ par/