Kopacz: praca nauczycieli
zasługuje na szacunek i docenienie

2015-10-14 17:00 aktualizacja: 2018-10-05, 15:29
Premier Ewa Kopacz podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w KPRM Fot. PAP/ Paweł Supernak
Premier Ewa Kopacz podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w KPRM Fot. PAP/ Paweł Supernak
Praca nauczycieli w Polsce zasługuje na najwyższy szacunek i docenienie, także jeśli chodzi o wynagrodzenia, dlatego w ostatnich latach staraliśmy się robić, co możliwe w ramach budżetu - powiedziała premier Ewa Kopacz w środę podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Z okazji święta wszystkich pracowników oświaty w kancelarii premiera zorganizowano uroczystość wręczenia nauczycielom i pedagogom odznaczeń państwowych oraz Stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych.

Premier podkreśliła, że praca nauczyciela w Polsce zasługuje na najwyższy szacunek i docenienie, co - jak mówiła - "powinno mieć oczywiście realne odzwierciedlenie w wynagrodzeniach". "I wiem, i rozumiem wasze racje. Nikt nie ma co do tego wątpliwości, dlatego staramy się w ramach naszych możliwości budżetowych w ostatnich latach (...) robić to, co jest możliwe, ale nie obiecujemy bez pokrycia" - zaznaczyła Kopacz.

"W ostatnich latach chcę przypomnieć, że wiele dobrego też się wydarzyło. W ciągu 10 lat budżet na oświatę zwiększył się z 25 do 40 mld zł, a wiemy, że w tym samym czasie liczba uczniów spadła o 23 proc., nauczycieli wykonujących czynny zawód o 11 proc." - mówiła szefowa rządu.

Odniosła się w ten sposób do manifestacji, którą wspólnie zorganizowały dwa największe związki zawodowe zrzeszające nauczycieli i pracowników oświaty - Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", domagając się poprawy warunków pracy i płacy nauczycieli.

Związkowcy chcą podwyżek płac nauczycieli o 10 proc. w 2016 r. Przypominają, że obecny - 2015 r. jest trzecim z rzędu, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek. Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

Podczas uroczystości Kopacz opowiedziała się też za zniesieniem powszechnie obowiązującego egzaminu zewnętrznego na zakończenie VI klasy szkoły podstawowej. Po ewentualnych zmianach, sprawdziany te miałoby organizować tylko 10 proc. wylosowanych w całej Polsce szkół. Premier powiedziała, że postulat zniesienia tego egzaminu znajduje się w programie wyborczym PO.

Według niej, po ewentualnych zmianach, "sprawdzanie mocnych i słabych stron uczniów będzie się odbywało w zupełnie inny sposób". "Będzie wylosowane tylko 10 proc. szkół, które będą organizować te sprawdziany, ale chcemy, żeby te dzieci nie stresowały się, nie miały poczucia, że chodziły do gorszej lub lepszej szkoły" - zaznaczyła.

Wyróżnienia dla najlepszych

Premier wraz z minister edukacji narodowej Joanną Kluzik-Rostkowską wręczyły stypendia i nagrody najzdolniejszym uczniom w kraju, a także odznaczenia oraz tytuły honorowego profesora oświaty nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżnili się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi.

Wśród wyróżnionych tytuł profesora oświaty otrzymało dwudziestu nauczycieli, w tym Grzegorz Lorek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Lesznie, pierwszy laureat tytułu Nauczyciela Roku w 2002 roku.

Kopacz zaznaczyła, że Dzień Edukacji Narodowej powinien być świętem zarówno nauczycieli, jak i uczniów. "Jeżdżąc po Polsce spotkałam wielu bardzo zdolnych ludzi, młodych ludzi z pasją i zaangażowanych w naukę. To ludzie są świetną wizytówką naszego kraju. (...) Zwracając się do tych młodych ludzi, chcę powiedzieć: to dopiero początek waszych sukcesów. (...) Pewnie nie raz będziecie wątpić, nie raz będziecie zmęczeni, ale pamiętajcie, że wasza praca na pewno się opłaci" - mówiła do uczniów szefowa rządu.

Kopacz: nauczyciele kształtują charaktery

Kopacz zwróciła się też do nauczycieli, podkreślając, że mają oni wielki wpływ na kształtowanie charakterów i postaw obywatelskich młodzieży. "Przekazujecie im nie tylko konkretną wiedzę, ale i wychowujecie ich. Spędzacie z uczniami wiele godzin dziennie, niejednokrotnie angażując się w ich życie. Pełnicie bardzo ważną rolę, ponieważ uczestniczycie nie tylko w ich rozwoju intelektualnym, ale też w rozwoju obywatelskim" - powiedziała.

"Jestem przekonana, że uczycie swoich podopiecznych, czym jest nowoczesny patriotyzm, a sami jesteście jego przykładem - ciężko pracujecie, solidnie wypełniacie swoją pracę, wspieracie ich i motywujecie nawet wtedy, gdy ich marzenia na pierwszy rzut oka wydają się nierealne" - dodała premier.

Kluzik-Rostkowska podziękowała za pracę nauczycielom, uczniom, rodzicom oraz wszystkim pracownikom administracyjnym szkół. "Jesteście wszyscy równoważni. Bez was edukacji nie ma" - powiedziała minister. (PAP)

pj/ dsr/ eaw/ je/

TEMATY: