Prezydent rozmawiał z szefem chińskiej dyplomacji m.in. o współpracy gospodarczej

2015-10-14 20:15 aktualizacja: 2018-10-05, 15:27
Warszawa, 14.10.2015. Prezydent Andrzej Duda (P) i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi (L) podczas spotkania, 14 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (zuz) PAP/Jacek Turczyk PAP © 2015 / Jacek Turczyk
Warszawa, 14.10.2015. Prezydent Andrzej Duda (P) i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi (L) podczas spotkania, 14 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. (zuz) PAP/Jacek Turczyk PAP © 2015 / Jacek Turczyk
O współpracy gospodarczej, projekcie "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" i listopadowym szczycie Europa Środkowo-Wschodnia-Chiny rozmawiali w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda i szef chińskiej dyplomacji Wang Yi - poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Minister poinformował, że rozmowy prezydenta i szefa chińskiej dyplomacji dotyczyły współpracy polsko-chińskiej przede wszystkim w wymiarze gospodarczym i infrastrukturalnym, w tym projektu "Jednego Pasa i Jednego Szlaku". Projekt ten zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Częścią "nowego jedwabnego szlaku" jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.

Kolejnym tematem - powiedział Szczerski - były przygotowania do szczytu w formacie "16+1" - między 16 krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami, który odbędzie się w Suzhou w dniach 24-25 listopada. Szczerski zaznaczył, że prezydent stanie na czele polskiej delegacji udającej się na szczyt. Dodał, że podczas szczytu odbędą się rozmowy dwustronne polsko-chińskie, a ich format jest ustalany. Pytany o skład delegacji, odparł: "Zobaczymy, co będzie po wyborach, jak będzie wyglądała konfiguracja".

Prezydencki minister powiedział, że rozmowa dotyczyła także "roli Polski w Środkowej Europie i Unii Europejskiej, roli partnerstwa strategicznego polsko-chińskiego w kontekście polityki europejskiej".

Wymiana opinii i zaproszenie

Dyskusja - powiedział - dotyczyła także problemów polityki globalnej: konfliktu w Syrii i na Ukrainie. "Obaj panowie wymienili się opiniami na te tematy z podkreśleniem tego, że wartością najwyższą w relacjach międzynarodowych jest pokój" - powiedział Szczerski.

Poinformował, że prezydent podtrzymał zaproszenie dla prezydenta Chin Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Polsce w 2016 r.

W ramach wizyty szefa chińskiej dyplomacji w Polsce zaplanowano także jego spotkania z premier Ewą Kopacz i ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną. Tematem rozmów będą m.in. przygotowania do szczytu Europa Środkowo-Wschodnia-Chiny oraz współpraca handlowa - informuje MSZ. (PAP)

kno/mok/

TEMATY: