Przyrodnicy zapraszają na wycieczkę śladami migrujących ptaków po parku „Ujście Warty”

2015-10-19 12:05 aktualizacja: 2018-10-05, 15:34
Kostrzyn nad Odrą 2008-08-01. Widok z lotu ptaka. Nz: Warta i teren Parku Narodowego 'Ujście Warty'.lm/soaPAP/Lech Muszyński Archiwum fot. PAP © 2015 / Lech Muszyński
Kostrzyn nad Odrą 2008-08-01. Widok z lotu ptaka. Nz: Warta i teren Parku Narodowego 'Ujście Warty'.lm/soaPAP/Lech Muszyński Archiwum fot. PAP © 2015 / Lech Muszyński
W ostatnią niedzielę października przyrodnicy z Parku Narodowego „Ujście Warty” zapraszają na wycieczkę z cyklu „Rok w Parku”. Tym razem wyruszy ona śladami migrujących ptaków, które o tej porze roku koncentrują się na terenie tego Parku.

„Jeżeli chcesz zobaczyć jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk na nadwarciańskich rozlewiskach, czyli poranny wylot gęsi i żurawi, jeżeli jesteś ciekawy/ciekawa, w jaki sposób odbywa się liczenie tych ptaków - zapraszamy na naszą wycieczkę” - zachęca Agata Jirak-Leszczyńska z PN „Ujście Warty”.

Zbiórka uczestników planowana jest w niedzielę (25 października) o godz. 6:30 na parkingu górnym w siedzibie Parku w Chyrzynie niedaleko Kostrzyna nad Odrą.

Wejście na wieżę widokową w Chyrzynie i wyjazd w teren

„W planach mamy wejście na wieżę widokową w Chyrzynie i wyjazd w teren – miejsce uzależnione jest od poziomu wody oraz koncentracji ptaków, prawdopodobnie będą to okolice Słońska. Czas trwania wycieczki 3-4 godziny” - dodała Jirak-Leszczyńska.

Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą ciepłego stroju terenowego, w tym koniecznie kurtki przeciwdeszczowej.

Wycieczka przeznaczona jest dla turystów indywidualnych, a liczba miejsc jest ograniczona. Na wycieczkę można się zgłosić do najbliższego czwartku (22 października) – telefonicznie pod numerem 95 752 40 26 lub wysyłając maila na adres: edukacja@pnujsciewarty.gov.pl

Jesień to czas, gdy na nadwarciańskich rozlewiskach niepodzielnie królują gęsi i żurawie. Nocują w Parku na wodzie i rozlewiskach z daleka od lądowych drapieżników i ludzi. Przed świtem na noclegowisku rozpoczyna się hałas. Rozbrzmiewa wówczas klangor żurawi oraz gęganie gęsi. To znak, że ptaki zaraz ruszą na żerowiska.

W okresie migracji 19 tys. żurawi i 100 tys. gęsi

„W szczycie liczebności są chwile, gdy całe niebo jest zasłonięte przez ptaki. W ciągu ostatnich kilku lat w okresie migracji jednego dnia odnotowano maksymalnie 19 tys. żurawi oraz 100 tys. gęsi” - powiedziała Jirak-Leszczyńska.

W przypadku gęsi hałaśliwi przybysze to głównie goście z dalekiej północy: gęsi zbożowe i gęsi białoczelne. Oba gatunki gnieżdżą się na rozległych mokradłach tundry w północnej Eurazji.

Na początku września, gęsi rozpoczynają wędrówkę na zimowiska w Europie Zachodniej. W jej trakcie muszą zatrzymać się na odpoczynek, a jednym z takich ważnych punktów przystankowych są właśnie mokradła w okolicach Kostrzyna nad Odrą i Słońska. Wśród wielotysięcznych koncentracji znajdują się również gęgawy – jedyne gęsi gniazdujące w Polsce. (PAP Life)

mmd/ zig/