Pierwsza mammografia jest zalecana w 45. roku życia

2015-10-21 19:27 aktualizacja: 2018-09-27, 06:59
Badanie mammograficzne podczas dnia otwartego w Białostockim Centrum Onkologii w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem. (ar/mgal)  Archiwum fot. PAP/Artur Reszko
Badanie mammograficzne podczas dnia otwartego w Białostockim Centrum Onkologii w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem. (ar/mgal) Archiwum fot. PAP/Artur Reszko
American Cancer Society zmieniło swoje zalecenia dotyczące corocznych badań przesiewowych wykonywanych u kobiet z przeciętnym ryzykiem raka piersi – informuje pismo "JAMA”.

Obecnie coroczne badania mammograficzne zalecane są od 45. do 54. roku życia (choć można zacząć i od czterdziestki). Po 55. roku życia wystarczy badanie co dwa lata (ale można je wykonywać co roku jeśli kobieta tego sobie życzy i/lub są wskazania medyczne). Badania co dwa lata powinny być kontynuowane tak długo, jak długo stan zdrowia jest dobry, a spodziewana długość życia wynosi 10 lub więcej lat.

Niezależnie od wieku, badanie piersi podczas badania klinicznego nie jest już zalecane – nie wykazano, by przyczyniało się do wykrywania choroby.

Jeden z najniebezpieczniejszych nowotworów atakujących kobiety

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór dotyczący kobiet. W USA co roku rozpoznawany jest u około 230 tys. pacjentek. Jest też drugim pod względem liczby ofiar śmiertelnych nowotworem atakującym kobiety.

Choć dzięki postępom we wczesnym wykrywaniu i skuteczniejszemu leczeniu liczba zgonów stale maleje od lat 90. XX wieku, tylko w tym roku w USA z powodu raka piersi umrze około 40 300 kobiet. Wcześniejsze wykrywanie choroby sprzyja zmniejszeniu liczby zgonów.

Od czasu poprzedniej modyfikacji przez American Cancer Society (w roku 2003) zaleceń dotyczących badań przesiewowych udało się zgromadzić wiele nowych danych. Okazało się, że coroczna mammografia przed 45. rokiem życia przynosi u kobiet z przeciętnym ryzykiem raka piersi więcej szkody niż pożytku, dlatego wskazania zmodyfikowano, aby zminimalizować śmiertelność i zmniejszyć liczbę utraconych lat życia. (PAP)

pmw/ krf/