IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

2019-03-15, 14:43 aktualizacja: 2019-03-16, 08:03
Fot.  PAP/Grzegorz Momot
Fot. PAP/Grzegorz Momot
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem niemal w całym kraju.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem IMGW wydało dla nadmorskich powiatów, w tym: słupskiego, sławieńskiego, koszalińskiego, kołobrzeskiego, gryfickiego i kamieńskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało również alert sms osobom przebywającym w tym rejonie.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem w porywach nawet do 90 km/h obowiązuje w całym kraju z wyjątkiem Podlasia oraz Warmii i Mazur.

RCB uczula mieszkańców terenów objętych ostrzeżeniem, by usunęli z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkowali samochód w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej był zaparkowany pod drzewami; zamknęli okna i drzwi; pozostali w domu, jeżeli jest to możliwe.

O przypadkach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa, należy informować straż pożarną dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998.

Według IMGW ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia, najniższego w trzystopniowej skali, oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej. (PAP)

dma/ mam/