Nowy zestaw rakietowy S-400 w obwodzie kaliningradzkim wszedł do służby

2019-03-15, 21:50
Fot. EPA/YURI KOCHETKOV
Fot. EPA/YURI KOCHETKOV
Nowy zestaw systemów rakietowych S-400 Triumf, który na początku marca otrzymały siły obrony przeciwlotniczej Floty Bałtyckiej Rosji w obwodzie kaliningradzkim, wszedł do służby - podały w piątek służby prasowe tej floty.

Załogi zestawów rakietowych nowej generacji S-400 zaczęły służbę "w ochronie granic powietrznych najbardziej na zachód wysuniętego regionu kraju" - głosi oświadczenie służb prasowych. Poinformowały one, że pierwsze pełnienie służby przez załogi S-400 poprzedziła uroczystość w pułku rakietowym zgrupowania obrony przeciwlotniczej. 

O tym, że siły obrony przeciwlotniczej obwodu kaliningradzkiego zostały wzmocnione pułkiem S-400 Triumf, Flota Bałtycka poinformowała 4 marca. Zapowiedziała wówczas ich rychłe wejście do służby. Nie podała miejsca dyslokacji S-400 w obwodzie kaliningradzkim. Poinformowała jedynie, że wcześniej przeszedł on strzelanie bojowe na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. 

S-400 Triumf (w kodzie NATO - SA-21 Growler) stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO - SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s - na dystansie do 60 kilometrów. (PAP)

awl/ mc/

TEMATY: