Czaputowicz: Polska widzi szansę we współpracy z Chinami

2019-03-19, 07:20 aktualizacja: 2019-03-19, 07:24
Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Wszyscy członkowie Unii Europejskiej we współpracy gospodarczej z Chinami widzą pewną szansę. Polska oczywiście także - powiedział dziennikarzom w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz uczestniczył w poniedziałek w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE. Jednym z omawianych tematów była współpraca gospodarcza z Chinami.
 
Jak powiedział szef dyplomacji, Polska znacznie więcej importuje z Chin niż eksportuje na tamten rynek. „Chcielibyśmy pewnych zmian strukturalnych, żeby wpuścić pewne towary na rynek chiński. To dotyczy może w mniejszym zakresie całej Unii Europejskiej. Chodzi o zrównoważanie relacji handlowych, o wspólną reformę systemu Światowej Organizacji Handlu. O tym była mowa” – wskazał. 

Dodał, że z drugiej strony jest też kontekst bezpieczeństwa dotyczący nowych technologii. „To musimy badać i w sposób zorganizowany, zjednoczony w ramach Unii Europejskiej reagować, jeżeli byłyby jakieś zagrożenia dla bezpieczeństwa w tym zakresie, bezpieczeństwa cyfrowego” – oświadczył. 

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ fit/ mc/