W PE z inicjatywy Poręby premiera filmu o Łukasiewiczu i przemyśle naftowym

2019-03-19, 22:28 aktualizacja: 2019-03-19, 22:33
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
W Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy europosła Tomasza Poręby (PiS) odbyła się europejska prapremiera filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk”. Film opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza.

Poręba podkreśla, że dzięki Łukasiewiczowi historia światowego przemysłu naftowego zaczęła się na Podkarpaciu. „Cieszę się, że w Parlamencie Europejskim mogliśmy przybliżyć sylwetkę tego wybitnego Polaka. Wizjonera, który z podkarpackiej Bóbrki uczynił światową kolebkę przemysłu naftowego” - powiedział europoseł.
 
Inspiracją do powstania filmu była zbliżająca się 200. rocznica jego urodzin przypadająca na 2022 rok oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. 
 
Film o twórcy przemysłu naftowego pokazuje go nie tylko jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców, przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości, ale także społecznej odpowiedzialności i uczciwości.
 
„Postać Ignacego Łukasiewicza wydaje się być ogólnie znana. Pierwsze skojarzenie - twórca pierwszej na świecie lampy naftowej. Tymczasem ten niezwykły człowiek obdarzony niegasnącą energią, wizjoner zarówno w dziedzinie nauki, jak i życia społecznego, filantrop i patriota miał do zaoferowania dużo więcej. Cieszę się, że jako poseł do Parlamentu Europejskiego mogłem przyczynić się do powstania filmu, który nie tylko opowiada o kolebce przemysłu naftowego w Bóbrce na Podkarpaciu, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, ale poprzez osobę Ignacego Łukasiewicza promuje cechy tak bliskie Europie jak pracowitość, sprawiedliwość, dobroczynność i patriotyzm” - powiedział we wtorek Tomasz Poręba.
 
Producentem filmu jest Bogdan Miszczak i Telewizja Obiektyw. „Ignacy Łukasiewicz to fascynująca postać, a tak mało znana szerszej publiczności” - powiedział Bogdan Miszczak. „To nie tylko wynalazca lampy, a przede wszystkim twórca światowego przemysłu naftowego. Wybitna osobowość, wizjoner, patriota, społecznik” – dodał. 
 
Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik. Scenariusz napisał Łukasz Walczak. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski, znany aktor teatralny i filmowy. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas, Dagny Cipora, Mateusz Mikoś oraz Kamil Dobrowolski.
 
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
 
luo/ ndz/ mc/