Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie o rządowych planach dot. OFE

2019-04-16, 07:30 aktualizacja: 2019-04-16, 07:31
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Fot. PAP/Rafał Guz
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Fot. PAP/Rafał Guz
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie ocenia rządową inicjatywę przeniesienia aktywów zgromadzonych w OFE na prywatne, indywidualne konta emerytalne. Jest to korzystne rozwiązanie dla budowania długoterminowych oszczędności społeczeństwa - uważa wiceszef KNF Rafał Mikusiński.

W poniedziałek rząd przedstawił projekt reformy emerytalnej, która zakłada przeniesienie oszczędności z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Decyzja, gdzie przenieść pieniądze, ma należeć do obywateli.

"Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie ocenia przedstawioną przez rząd inicjatywę przeniesienia aktywów zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) na prywatne, indywidualne konta emerytalne" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie UKNF.

W ocenie Urzędu "projektowana operacja przełoży się na zwiększenie zaufania wśród uczestników rynku finansowego, zarówno instytucjonalnych, jak i prywatnych". "Przeniesienie aktywów z rachunków w OFE na prywatne, indywidualne konta emerytalne będzie miało stymulujący wpływ na polski rynek kapitałowy" - podkreślono w komunikacie.

Do projektowanych przez rząd zmian odniósł się także Rafał Mikusiński, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, odpowiedzialny za Pion Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym.

"Jest to korzystne rozwiązanie dla budowania długoterminowych oszczędności społeczeństwa i tym samym zabezpieczenia przyszłych potrzeb emerytalnych obywateli. Realizacja tego projektu będzie w bezpieczny sposób prowadzić do mobilizacji oszczędności prywatnych i wzmocnienia finansowania przedsiębiorstw" – ocenił Mikusiński, którego wypowiedź przytoczono w poniedziałkowym komunikacie UKNF.

Premier Mateusz Morawiecki, omawiając w poniedziałek projektowane zmiany, przypomniał, że chodzi o oszczędności 15,8 mln obywateli. Pieniądze te - jak zapewniał - będą "w 100 proc. prywatne i dziedziczone tak, jak było to obiecywane 20 lat temu".

Plan zakłada, że będzie je można przenieść albo na IKE, albo do ZUS. Jak podkreślił Morawiecki, rząd w swoim modelu, domyślnie, zakłada, że obywatele będą chcieli pozostawić te pieniądze w IKE. Model zakłada - jak podkreślił - że od pieniędzy pozostawianych w IKE pobrana zostanie "opłata przekształceniowa", jako element "zachowania sprawiedliwości". Emerytury z ZUS są opodatkowane, pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego - nie - przypomniał szef rządu.

Premier zastrzegł jednocześnie, że zmiany w obszarze OFE muszą być robione bardzo ostrożnie, aby nie zachwiać stabilnością rynków i stabilnością giełdy. Przypomniał, że OFE ulokowały ok. 127 mld zł w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.(PAP)

mkr/