Ukraina: ostrzeżenie przed zamachem podczas występu prezydenta w TV

2019-04-19 20:55 aktualizacja: 2019-04-19, 21:49
Petro Poroszenko. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Petro Poroszenko. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Ostrzeżenie przed zamachem ogłoszono podczas występu prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w publicznej stacji telewizyjnej, dokąd przybył na przewidzianą ordynacją wyborczą debatę przed II turą wyborów prezydenckich, w której ubiega się o reelekcję.

„Poinformowano mnie właśnie, że w studiu znajduje się człowiek, który może dokonać aktu terrorystycznego” – oświadczyła prowadząca program dziennikarka Myrosława Barczuk, mówiąc, że uczestnicy programu mogą opuścić pomieszczenie. 

Poroszenko powiedział, że w nim pozostanie. Jego kontrkandydat w wyborach, showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski na debatę nie przyszedł. 

„Poproszono mnie, bym poinformowała, że akt terrorystyczny, o którym mówiłam, związany był z telefonem na linię alarmową 102 i mógł to być atak na prezydenta” – wyjaśniła następnie prowadząca. 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że telefon mógł być wykonany w Rosji. „SBU odnotowała anonimowy telefon w rzekomym podłożeniu bomby w telewizji publicznej. Nie wykluczamy, że został wykonany z terytorium Rosji” – oświadczyła rzeczniczka służby Ołena Hitlanska.  

Jak dodała, podczas wcześniejszego spotkania Poroszenki z jego kontrkandydatem, aktorem komediowym Wołodymyrem Zełenskim na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, na linię alarmową nadchodziły telefony z Rosji z informacjami o ładunkach wybuchowych podłożonych w tym obiekcie. 

Poroszenko przeprowadził w piątek debatę z Zełenskim na Stadionie Olimpijskim, jednak Centralna Komisja Wyborcza uznała, że nie może potraktować tego spotkania jako debaty w procesie wyborczym. CKW oświadczyła, że uważa spotkanie za akcję agitacyjną dwóch kandydatów. 

Druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się w niedzielę. W pierwszej turze Zełenskiego poparło 30,24 procent, a prezydenta 15,95 procent wyborców. 

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/