Ukraina: kilka tysięcy ludzi podziękowało Poroszence za prezydenturę

2019-04-22 21:04 aktualizacja: 2019-04-23, 08:29
Kijów, Ukraina. Fot. PAP/EPA/MYKHAYLO MARKIV
Kijów, Ukraina. Fot. PAP/EPA/MYKHAYLO MARKIV
Kilka tysięcy osób przyszło w poniedziałek wieczorem przed siedzibę ustępującego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, by podziękować mu za pięć lat pracy na stanowisku szefa państwa. Żaden ukraiński prezydent nie był jeszcze żegnany w taki sposób.

W niedzielę Poroszenko przegrał drugą turę wyborów prezydenckich, w których ubiegał się o reelekcję. Nowym prezydentem Ukrainy będzie showman i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski.

Ludzie, którzy przyszli przed administrację prezydencką, przynieśli ze sobą flagi państwowe i kartki z napisem "Diakuju" (Dziękuję). "Dziękujemy!" oraz "Poroszenko!" - skandowali.

Prezydent wyszedł do nich wraz z żoną Maryną i powtórzył, że nie wycofuje się z polityki. "Razem wrócimy na ulicę Bankową po następnych wyborach prezydenckich" - oświadczył. Przy ul. Bankowej znajduje się administracja prezydenta Ukrainy.

"Dziękuję wam za wasze +dziękuję+ i za tę akcję. Było mi to bardzo potrzebne wczoraj" - mówił. "Nasze główne zwycięstwa są jeszcze przed nami. I niech wszyscy to usłyszą" - powiedział odchodzący prezydent.

Oficjalne wyniki wyborów mają być ogłoszone do 4 maja. Według wyników wstępnych na Poroszenkę zagłosowało 24,5 proc. Ukraińców. Jego rywala poparło 73,1 proc.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/