Łódź: ponad 61 tys. tulipanów zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym

2019-04-23 12:07 aktualizacja: 2019-04-23, 12:50
Ponad 61 tys. tulipanów zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Prezentowane będą m.in. na specjalnie przygotowanych nowych kolistych rabatach na terenie Arboretum.

Jak poinformowała we wtorek PAP Maria Kaczmarska z Zarządu Zieleni Miejskiej Maria Kaczmarska w tym roku główną część ekspozycyjną stanowić będą tulipany z grupy Triumph, która obejmuje mieszańce pomiędzy tulipanami pojedynczymi wczesnymi i późnymi.

Wyjaśniła, że grupa Triumph została wyhodowana w Holandii właśnie po to, aby podbić tulipanowy rynek w Europie i na świecie. Jest to jedna z najbardziej różnorodnych grup tulipanów. Należą do niej tulipany niskie - od 20 cm wysokości do bardzo wysokich, nawet do 60 cm.

"Kwiaty są duże, pojedyncze, w wielu czystych kolorach i eleganckim kształcie kielicha, spotyka też się odmiany dwubarwne. Liście są zazwyczaj wąskie lub zaokrąglone, w kolorze szarozielonym lub zielonym, czasami paskowane, w zależności od odmiany" - dodała.

Zwróciła uwagę, że tulipany tej grupy są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiają kłopotów w uprawie, są wytrzymałe na mrozy. Mogą być jednak atakowane przez choroby wirusowe i grzybowe oraz gryzonie. Nadają się do uprawy na rabatach i na kwiat cięty.

Na wystawie prezentowanych jest 27 odmian tych tulipanów, między innymi odmiana "Fontainebleau" (ciemnofioletowy tulipan z białym brzegiem), różowo-kremowa "New Design", czy śnieżnobiała, o fantazyjnie powykręcanych płatkach "White Liberstar".

Jak informuje Kaczmarska kolejnych ok. 9 tys. cebulek tulipanów zakwitnie także na terenie rabaty bylinowej znajdującej się w centralnej części ogrodu oraz w przedogródku w "Skansenie Roślinnym". Są to głównie tulipany z grupy Darwin. W przedogródku obejrzeć można również odmiany tulipanów botanicznych.

W sumie na terenie Ogrodu Botanicznego zakwitnie w sumie ponad 61 tys. tulipanów w 52 odmianach.

Łódzki Ogród Botaniczny powstał w 1946 roku – początkowo, jako ogród roślin leczniczych. Obecnie zajmuje powierzchnię 67 ha i należy do największych w Polsce. Ma charakter parkowo-leśny. Podzielony jest na kilka działów tematycznych, m.in. dział roślin leczniczych i przemysłowych, alpinarium, ogród japoński, dział flory polskiej, arboretum. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ pat/