Słowacja: spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem japońskiego rządu

2019-04-24, 20:13 aktualizacja: 2019-04-24, 20:15
Bratysława, Słowacja, 24.04.2019. Premier Mateusz Morawiecki (P) i premier Japonii Shinzo Abe (L) przed spotkaniem w Bratysławie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Bratysława, Słowacja, 24.04.2019. Premier Mateusz Morawiecki (P) i premier Japonii Shinzo Abe (L) przed spotkaniem w Bratysławie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki w środę wieczorem spotkał się w Bratysławie z szefem japońskiego rządu Shinzo Abe. Podczas spotkania politycy mieli rozmawiać o perspektywach rozwoju współpracy gospodarczej.

Szefowie rządów Polski i Japonii przybyli na Słowację, gdzie w czwartek będą uczestniczyć w rozszerzonej formule szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej. W przeddzień spotkania V4 plus Japonia, w bratysławskim hotelu Sheraton doszło do spotkania Morawieckiego z Abe oraz delegacji obu krajów.

Jeszcze przed wylotem na Słowację wiceszef MSZ Konrad Szymański zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że spotkanie dwustronne premiera Morawieckiego z premierem Abe potwierdza bardzo dobry stan polsko-japońskiego partnerstwa strategicznego. "Ważnym kontekstem rozmów jest obchodzona w tym roku 100. rocznica nawiązania relacji dwustronnych oraz planowane w najbliższym czasie kontakty polityczne i wizyty" - zaznaczył.

"Japonia jest niezwykle ważnym partnerem gospodarczym Polski – poważnym inwestorem i potencjalnym partnerem w kluczowych projektach z zakresu energetyki, elektromobilności czy infrastrukturalnych, dotyczących dalszego rozwoju naszego kraju. Jesteśmy szczególnie zainteresowani dalszym rozwojem współpracy w zakresie nowoczesnych technologii, pod względem których Japonia znajduje się w światowej czołówce" - mówił Szymański.

Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że Japonia jest od ok. 10 lat jednym z najważniejszych partnerów strategicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, co w przypadku Polski przekłada się na inwestycje rzędu 887 mln dol. rocznie, generujące ok. 40 tys. miejsc pracy i obroty handlowe w wysokości 4,8 mld dol. w 2018 r.

Premier Japonii na początku tygodnia rozpoczął podróż, w trakcie której odwiedzić ma kilka krajów europejskich (dotychczas odwiedził Francję i Włochy), Stany Zjednoczone oraz Kanadę w ramach przygotowań do zbliżającego się szczytu G20, który odbędzie się w czerwcu w japońskiej Osace.

z Bratysławy Rafał Białkowski (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mc/ godl/