Czy obecna polityka UE jest korzystna dla unijnej, w tym polskiej, gospodarki?

2019-05-17 11:00 aktualizacja: 2019-05-13, 10:39
© European Union 2018 - Source: EP/Mathieu CUGNOT
© European Union 2018 - Source: EP/Mathieu CUGNOT
17 maja, o godz. 11:00, w centrum konferencyjnym Polskiej Agencji Prasowej (ul. Bracka 6/8, Warszawa), odbędzie się przedwyborcza debata PAP poświęcona kwestiom gospodarczym związanym z członkostwem Polski w UE.

W debacie - jako paneliści - wezmą udział kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego: Dariusz Standerski, dyrektor programowy partii Wiosna, Ryszard Czarnecki (Zjednoczona Prawica), Krzysztof Bosak (Konfederacja, Ruch Narodowy) oraz przedstawiciele Koalicji Europejskiej i Kukiz’15.

Podczas debaty będą poruszane następujące kwestie:

  1. Czy Polska powinna w najbliższych latach przyjąć walutę euro?
  2. Polsce grozi bardzo duży wzrost cen prądu, czego głównym powodem jest unijna polityka klimatyczna. Ta polityka w obecnym kształcie dużo boleśniej uderza w biedniejsze kraje UE, te z naszej części Europy, których sektory energetyczne i sektory energochłonne (przemysł rafineryjny, chemiczny, papierniczy, cementowy, hutnictwo metali i szkła itd.) są z przyczyn historycznych dużo bardziej uzależnione od węgla. W dodatku ta polityka przyczynia się do deindustrializacji wielu krajów UE, nie tylko naszej części Europy. Wydaje się być też nieefektywna (emisja CO2 nie maleje tak, jak wynikałoby z celów redukcyjnych UE), chociażby w porównaniu do działań proklimatycznych Chin czy USA. Pytanie, czy ta polityka powinna być skorygowana, zracjonalizowana, a system handlu emisjami EU ETS zastąpiony np. podatkiem węglowym?
  3. Co należałoby zrobić, żeby władze UE wycofały się z próby ograniczenia swobody świadczenia usług w UE przez przewoźników drogowych z naszej części Europy?
  4. Czy firmy z naszej części Europy mają równe szanse - na unijnych rynkach - względem zachodnioeuropejskich koncernów?
  5. Nierównowaga w handlu UE-Chiny. UE ma od lat ogromny deficyt w handlu (nadwyżkę importu nad eksportem) z Chinami, sięga on 200 mld euro rocznie. Bardzo korzystają na tym Chiny, ale UE ewidentnie traci (przemysł, miejsca pracy itd.). Tylko Polska ma w handlu z Chinami deficyt sięgający 15 mld dolarów rocznie. Nie wspominając o tym, że tak dużo importując z Chin, UE wspiera tamtejszy autorytarny reżim, prześladujący działaczy opozycji, chrześcijan, Tybetańczyków, muzułmańskich Ujgurów czy członków Falun Gong, popierający dyktatorskie władze w Syrii czy Wenezueli. Czy należałoby coś z tym zrobić? A jeśli tak, to co?

Debata potrwa około godziny. Na widowni będą dziennikarze, którzy po głównej części debaty będą mogli zadawać pytania panelistom.

Debatę poprowadzi Jacek Krzemiński, dziennikarz PAP, laureat tegorocznej edycji konkursu dziennikarskiego SDP w kategorii "dziennikarstwo ekonomiczne".