Marek Opioła kandydat PiS do PE: priorytety to ochrona powietrza, młodzież i bezpieczeństwo

2019-05-13 17:14 aktualizacja: 2019-05-13, 17:17
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Regulacje środowiskowe, dotyczące m.in. emisji odorów, staże dla młodzieży w Parlamencie Europejskim i euroatlantycka współpraca w ramach NATO to priorytety, które chciałby realizować kandydujący w eurowyborach z mazowieckiej listy PiS Marek Opioła, szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Płocku (Mazowieckie) Opioła zaprezentował założenia swego programu oraz spot wyborczy, który emitowany będzie w mediach społecznościowych.

"Głównym motywem mojej kampanii do Parlamentu Europejskiego są trzy podstawowe hasła: powietrze, młodzież i bezpieczeństwo" – oświadczył Opioła.

Jak podkreślił, zagadnienia związane z emisją odorów nie są w Unii Europejskiej objęte jednolitymi przepisami, są wyłącznie regulacje krajowe. "To kwestie, które wymagają tego, by mocniej nad nimi popracować" – dodał. Zapowiedział także, że jako europoseł chciałby wprowadzić system stypendiów dla młodych ludzi, dzięki którym mogliby oni odbywać staże w PE. "Chciałbym, aby doświadczenia płynące z tego, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej przejawiały się w edukacji młodzieży, w ich drodze życiowej i zawodowej" – wyjaśnił.

Opioła podkreślił, że bezpieczeństwo europejskie i relacje euroatlantyckie to szereg zagadnień, wymagających stałej wymiany informacji, monitorowania i korekt, także na forum PE. "Tu jest też wielka praca przed polskimi europarlamentarzystami" – ocenił. Jako przykład podał kwestie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

"Na polu Parlamentu Europejskiego trzeba by było przeprowadzić wiele zmian tak, żeby infrastruktura budowana na flance wschodniej miała mocniejsze wsparcie" – ocenił Opioła. Dodał, że chodzi np. o budowę sieci dróg z uwzględnieniem możliwości przerzutu wojsk. "Przykład Ukrainy, Krymu, jasno pokazuje, że bezpieczeństwo w Europie nie jest nam dane wiecznie. Jest szereg kwestii, które powinniśmy w starej Unii pokazać i powiedzieć, że jeżeli chcemy być bezpieczni, to musimy zmienić trochę filozofię swojego myślenia" – zaznaczył szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Opioła startuje w wyborach do PE z ostatniego, 10. miejsca na mazowieckiej liście PiS. Jej liderem jest wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Na kolejnych miejscach są m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc i obecny europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

"Numer 10, mam nadzieję, że szczęśliwy, bo ostatni, a ostatni będą pierwszymi – oświadczył Opioła na poniedziałkowej konferencji prasowej. Przypomniał, że od 14 lat jest posłem PiS z Mazowsza i członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego NATO; od ponad 10 lat zasiada w sejmowej komisji ds. służb specjalnych, a od 4 lat jej przewodniczy. (PAP)

mb/ godl/