Gombrowicz połączył Wsolę i Vence

2019-05-15, 17:15 aktualizacja: 2019-05-16, 13:36
Warszawa, 15.05.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C), zastępca burmistrza m. Vence Evelyne Temmam (2L), dyrektor ds. kultury m. Vence Jean Iborra (2P), kierownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński (P) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin (L) podczas uroczystego podpisania porozumienia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 15.05.2019. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (C), zastępca burmistrza m. Vence Evelyne Temmam (2L), dyrektor ds. kultury m. Vence Jean Iborra (2P), kierownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński (P) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin (L) podczas uroczystego podpisania porozumienia. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Muzeum Gombrowicza we Vence, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia będzie współprowadzone przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli, gdzie pisarz często przebywał, odwiedzając brata Jerzego - taka umowę podpisali w środę w Warszawie przedstawiciele obu placówek w obecności ministra kultury Piotra Glińskiego.

Porozumienie o współprowadzeniu Przestrzeni Muzealnej Gombrowicza w Vence podpisali w środę - w obecności wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego - wiceburmistrz miasta Vence, Evelyne Temmam oraz Tomasz Tyczyński - kurator Muzeum Gombrowicza we Wsoli (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, współprowadzonego przez MKiDN). Porozumienie określa zasady współpracy i podział obowiązków związanych z opieką i prowadzeniem ekspozycji gombrowiczowskiej w Vence.

Na mocy porozumienia strona polska przekazuje eksponaty, które będą stanowić ekspozycję "L'Espace Gombrowicz" w Muzeum Witolda Gombrowicza w Vance, natomiast strona francuska udostępnia pomieszczenia utytułowane na drugim piętrze Villi Alexandrine z przeznaczeniem na sale ekspozycyjne.

Minister Gliński zwrócił uwagę na fakt, że podpisane w środę porozumienie to połączenie działań "dwu dobrze funkcjonujących instytucji". "Są to poważne dwie instytucje, które tworzą taką platformę, miejsce wymiany. Kilkanaście lat to trwało, aby powstało małe muzeum Gombrowicza w unikalnym miejscu. Vance to jest miasteczko niedaleko Nicei na południu Francji, gdzie jest najmniejsza francuska katedra. Chcieliśmy, żeby powstało takie miejsce upamiętniające Gombrowicza, żeby powstała instytucja - coś, co wspiera, proliferuje wartości. Bardzo dobrze, że to podpisanie współpracy zintensyfikuje działalność tych instytucji a także synergia poprzez współpracę umożliwi większą aktywność obu placówkom" - mówił minister kultury. "Liczymy na dobrą współpracę i wspaniały rozwój obu instytucji" - dodał Gliński.

Przestrzeń muzealna w Villi Alexandrine została udostępniona zwiedzającym we wrześniu 2017 roku. Ze strony francuskiej wiele wysiłku w stworzenie muzeum włożyła obecna w środowej uroczystości w Warszawie zastępca burmistrza Vence Evelyne Temmam, która starała się o to od 2014 roku. "Statystyki pozwalają spojrzeć na przyszłość placówki optymistycznie - w pierwszym roku odwiedziło nas ponad 4 tys. osób. Współpraca z naszym bliźniakiem - muzeum we Wsoli - po podpisaniu umowy pozwoli nam angażować się w nowe projekty" - mówiła Temmam.

Muzeum jest poświęcone francuskiemu okresowi życia Gombrowicza (1964-68) i mieści się w jego dawnym mieszkaniu w Vilii Alexandrie. 80-metrowa przestrzeń muzealna została przygotowana i otwarta w 2017 roku dużym nakładem sił i środków MKiDN oraz dzięki przychylności miasta Vence. Prace konserwatorskie Villi Alexandrine zostały sfinansowane z programu MKiDN "Ochrona Dziedzictwa Kulturowego za Granicą", a ich wykonanie było możliwe dzięki kilkumiesięcznej pracy ponad 30 polskich konserwatorów z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie.

Gombrowiczowie zajmowali w Villi Alexandrine drugie piętro, mieszkanie z pięcioma balkonami. W mieszczącym się tam muzeum niewiele jest przedmiotów osobistych pisarza, ale można podziwiać zdjęcia Gombrowicza oraz przeczytać o jego twórczości i życiu w Vence. Polskiego pisarza odwiedzali często i chętnie artyści, co dokumentują eksponowane w muzeum fotografie Kota Jeleńskiego i Sławomira Mrożka.

Gombrowicz nie jest jedynym znanym twórcą, który mieszkał w Vence. To właśnie w tej miejscowości, położonej w południowo-wschodniej Francji, pomiędzy Niceą a Antibes, zmarł w 1930 roku brytyjski pisarz D.H. Lawrence. Żyli tam i tworzyli również pisarz James Baldwin oraz malarze Marc Chagall i Henri Matisse.  (PAP)

autor: Agata Szwedowicz

aszw/ pat/