Szczerski: wyrażamy satysfakcję z potwierdzenia daty wizyty polskiej pary prezydenckiej w Waszyngtonie

2019-05-15 19:56 aktualizacja: 2019-05-15, 20:46
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot.  PAP/Radek Pietruszka
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wyrażamy satysfakcję z potwierdzenia przez Biały Dom daty 12 czerwca wizyty polskiej pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Waszyngtonie - powiedział w środę PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Biały Dom poinformował w środę w oficjalnym komunikacie, że prezydent USA Donald Trump spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą 12 czerwca w Waszyngtonie. Jak podkreślono prezydent Trump powita wraz z pierwszą damą Melanią Trump prezydenta Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą 12 czerwca. Biały Dom podkreśla, że wizyta prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie "historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę", co nabiera szczególnego znaczenia "w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej", która przypada w tym roku.

"Prezydent Trump i prezydent Duda będą omawiali rozwijające się strategiczne partnerstwo oraz szereg spraw interesujących obie strony, w tym obronność, bezpieczeństwo, energię oraz kwestie handlowe" - podaje Biały Dom. Polska i Stany Zjednoczone będą również "obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 30. rocznicę upadku komunizmu" - głosi oświadczenie

"Wyrażamy satysfakcję z potwierdzenia przez Biały Dom daty wizyty pary prezydenckiej w Waszyngtonie, o której rozmawialiśmy od początku, czyli 12 czerwca" - podkreślił Szczerski w rozmowie z PAP.

Jak dodał prezydent spędzi cały 12 czerwca w Waszyngtonie, a 13 czerwca rozpocznie wizytę gospodarczą na Zachodnim Wybrzeżu, która obejmie stany Teksas i Nevadę a także Dolinę Krzemową w Kalifornii. Prezydentowi będzie towarzyszyła grupa przedsiębiorców oraz przedstawicieli start-upów.

O swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda był pytany w niedawnym wywiadzie w TVN24. Prezydent przypomniał, że od dawna zaplanowana jest jego wizyta w czerwcu na Zachodnim Wybrzeżu USA - w Houston i San Francisco.

"Planowaliśmy odwiedzić w Houston centra medyczne w związku z naszą polityką, jeżeli chodzi o leczenie raka i jego skuteczność, badania nad tym, w jaki sposób go zwalczać. Tam jest jedna z absolutnie najlepszych placówek na świecie, w której zresztą pracuje cały szereg polskich profesorów i lekarzy polskiego pochodzenia" - mówił Duda. Jak poinformował, zaplanowana jest też jego wizyta w San Francisco i spotkanie z tamtejszą Polonią.

Pytany o ewentualną wizytę w Waszyngtonie i spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Andrzej Duda podkreślił, że jeżeli Donald Trump będzie chciał się z nim spotkać, to on "oczywiście nie tylko z wielką przyjemnością, ale przede wszystkim z wielką ochotą spotka się z nim". "Dla mnie to jest zawsze szansa na załatwienie różnych, bardzo ważnych polskich spraw, a mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Warto chuchać na ten żar, żeby on był jak najcieplejszy i żeby te relacje dobrze się układały" - powiedział prezydent.

Szef gabinetu prezydenta pytany przed kilkoma dniami o tematy rozmowy Duda-Trump powiedział, że będzie to "kwestie Trójmorza i amerykańskiej obecności biznesowej w infrastrukturze energetycznej, transportowej, telekomunikacyjnej krajów naszego regionu, ale także dwustronna współpraca energetyczna i biznesowa polsko-amerykańska".

"Oczywistym tematem rozmowy jest także kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce. Te rozmowy się toczą, chcielibyśmy, żeby je skonkludować w ciągu kilku najbliższych miesięcy tak, aby można było ogłosić model zwiększonej amerykańskiej (wojskowej - PAP) obecności w Polce i harmonogram wdrażania" - poinformował prezydencki minister.

Polska para prezydencka pierwszą wizytę w Białym Domu złożyła 18 września ubiegłego roku. Andrzej Duda spotkał się wtedy z prezydentem USA w Białym Domu, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej polsko-amerykańskiej deklaracji dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mkz/ par/