Prezydent zaapelował o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego

2019-05-15 21:45 aktualizacja: 2019-05-15, 21:45
Myślenice, 15.05.2019. Prezydent Andrzej Duda (C) i wicepremier Beata Szydło (P) podczas spotkania z mieszkańcami. Fot.  PAP/Jacek Bednarczyk
Myślenice, 15.05.2019. Prezydent Andrzej Duda (C) i wicepremier Beata Szydło (P) podczas spotkania z mieszkańcami. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
O udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaapelował w środę w Myślenicach prezydent RP Andrzej Duda. "Chciałbym, żebyśmy my, Polacy, pokazali, że sprawy europejskie są dla nas ważne i nasze członkostwo w UE jest dla nas istotne" – powiedział.

W środowym spotkaniu prezydenta z mieszkańcami Myślenic brała udział m.in. wicepremier Beata Szydło - "jedynka" listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

"Apeluję – idźcie państwo do wyborów" – zwrócił się do zgromadzonych na myślenickim Rynku prezydent RP. 

"Chciałbym, żebyśmy my Polacy pokazali, że sprawy europejskie są dla nas ważne i nasze członkostwo w Unii Europejskiej jest dla nas istotne" – powiedział.

Jak dodał, w sondażach 90 proc. Polaków odpowiada, że cieszy się z członkostwa w UE. "Proszę, żeby te 90 proc. Polaków, które odpowiada że +tak+, poszło do wyborów i pokazało także przedstawicielom instytucji europejskich i innych europejskich narodów i państw, że jesteśmy zainteresowani tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej i że chcemy współtworzyć jej instytucje" – powiedział Duda. 

Jego zdaniem często mówi się, że "w instytucjach europejskich jest niedostatek demokracji". "To jest myślę jedna z przyczyn, dlaczego Brytyjczycy powiedzieli Unii Europejskiej +nie+ i jest problem brexitu" – ocenił. Zaznaczył, że Parlament Europejski to jedna z tych instytucji, które są demokratyczne, ponieważ wybierane są w powszechnych wyborach. "To my, m.in. jak i inne narody Unii Europejskiej, wybieramy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego" – podkreślił Duda.

Prezydent zaapelował o wybór takich posłów, którzy będą nas dobrze reprezentowali i będą bronili polskich spraw w UE. "Potrzebujemy dobrej reprezentacji" – ocenił. Jak dodał, ważne jest, abyśmy "pokazali całej Europie, że odpowiedzialnie bierzemy nasze sprawy w nasze ręce, bo jesteśmy poważnym europejskim narodem, państwem".

Prezydent zwrócił uwagę, że jesteśmy jednym z największych państw UE, że polska gospodarka świetnie się rozwija. "Głęboko wierzę, że dzięki mądrej polityce uda nam się doprowadzić Polskę, a przede wszystkim poziom życia nas, Polaków, do takiego poziomu, jaki jest na Zachodzie Europy" - powiedział.

Jak podkreślił, celem mądrej polityki jest budowa silnego, bezpiecznego kraju, "który będzie trwał w Europie przez stulecia". "Tego życzyli sobie wielcy przedstawiciele naszego narodu, ojciec św. Jan Paweł II, pan prezydent Lech Kaczyński" – podsumował Andrzej Duda.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ pś/