Zandberg: Lewica Razem przekonuje do swoich postulatów na ulicach miast i miasteczek

2019-05-18 14:14 aktualizacja: 2019-05-21, 07:52
Piknik Europejski Lewicy Razem, 18 bm. w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Piknik Europejski Lewicy Razem, 18 bm. w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Kandydaci Lewicy Razem do PE przekonują do swojego "europejskiego programu" na ulicach 80 miast i miasteczek. "Nie mamy zaprzyjaźnionych telewizji, a wielkie media mają swoje oczywiste sympatie" - powiedział PAP lider koalicji Adrian Zandberg.

W sobotę Lewica Razem zorganizowała Piknik Europejski w Warszawie. "Wychodzimy dzisiaj na ulice w osiemdziesięciu miastach i miasteczkach, bo nie mamy zaprzyjaźnionych telewizji, a wielkie media mają oczywiste sympatie" - zauważył Zandberg w rozmowie z PAP. Podkreślił, że Lewica Razem przekonuje do swojego "europejskiego programu, bo w tych wyborach idzie o to, jaka będzie Unia Europejska".

Według polityka są trzy podstawowe propozycje. "Z jednej strony propozycja Koalicji Europejskiej, czy europejskiej chadecji, czyli +żeby było tak, jak było+, czyli +trzymajmy się takiej konstrukcji Europy, która funkcjonowała dotąd".

Jak dodał, zdaniem Lewicy Razem, "tak się nie da". "Europa taka, jaka była dotąd, a więc zdominowana przez wielkie korporacje, Europa, w której jest ciągle za mało demokracji, Europa, która nie spełnia obietnicy bezpieczeństwa socjalnego dla wszystkich, to jest Europa w kryzysie" - oświadczył.

Zandberg zapewnił, że kandydaci lewicy są "bardzo proeuropejscy", a w związku z tym nie odpowiada im także "druga opcja", czyli propozycje prawicy, w których jest mowa o "rozmontowaniu" UE, albo o "ograniczeniu tej wspólnoty wyłącznie do wspólnego rynku i powrocie do państw narodowych jak z XIX wieku". "Ludzie, którzy tak myślą są naiwni, bo dzisiaj mamy wielkie korporacje, mamy skoncentrowany kapitał i takie państwa narodowe jak 50 czy 60 lat temu, będą bezradne wobec tych wyzwań" - przekonywał.

Trzecią - według Zandberga - najlepszą propozycję dla wyborców ma Lewica Razem. "Lewica chce, żeby Europa poszła do przodu, żeby wzięła odpowiedzialność za te dziedziny życia, które są dla ludzi najważniejsze. Czyli za pracę, czyli za zdrowie i za mieszkania. Dlatego chcemy wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej, czyli pchnięcia płac w naszym regionie w górę systemowo. Mamy już dosyć czekania, opowieści, że za 30 lat będziemy mieli tak, jak na Zachodzie. Polscy pracownicy pracują dobrze i mają prawo do wyższych płac" - mówił.

Odnosząc się do wzięcia przez UE odpowiedzialności za politykę mieszkaniową, Zandberg zapowiedział, że kandydaci Lewicy Razem chcą zaproponować wspólnie ze swoimi sojusznikami z całej Europy stworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego. W jego oceni byłby to  "mechanizm, którym Europa będzie finansowała budowę mieszkań czynszowych w miastach" - zadeklarował.

Polityk zwrócił uwagę, że 50 lat temu wspólnota europejska ruszyła ze Wspólną Polityką Rolną, żeby "zapewnić ludziom bezpieczeństwo żywnościowe". "A dzisiaj jest czas, żeby Unia zapewniła ludziom bezpieczeństwo mieszkaniowe, żeby zadbała o młodych ludzi z dużych i średnich miast, którzy dzisiaj są w dramatycznej sytuacji, bo mają do wyboru - albo 70 proc. swojej pensji oddawać za wynajem +jakichś klitek+, albo na 30 lat wiązać sobie koło młyńskie u szyi, czyli wziąć kredyt hipoteczny w banku" - powiedział.

Mówiąc o propozycjach reformy służby zdrowia, Zandberg podkreślił, że Europa "musi wziąć odpowiedzialność za zdrowie i w ramach funduszy spójności zagwarantować europejski standard ochrony zdrowia".

"Bo nie jesteśmy Europejczykami +drugiej kategorii+. Wszyscy mamy prawo do tego, żeby korzystać z nowoczesnych terapii, żeby korzystać z pomocy lekarzy specjalistów, i żeby mieć dostęp do leków, a dzisiaj niestety, dla osób, które mają +płytsze kieszenie+, ten dostęp do leków stoi pod znakiem zapytania, bo nie stać ich, żeby zrealizować recepty w aptece" - zauważył. Przypomniał, że Lewica Razem opowiada się za bezpłatnymi lekami na receptę. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ par/

 

TEMATY: