Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej

2019-05-20 13:06 aktualizacja: 2019-05-20, 19:27
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. To był najwyższy czas na opracowanie ram dla Narodowej Strategii Onkologicznej, by w sposób kompleksowy rozwiązać problem walki z nowotworami w Polsce - powiedział w poniedziałek prezydent.

"Bardzo się cieszę, że mogłem podpisać tę ustawę. (…) To był najwyższy czas na to, abyśmy taki dokument, który stanowi ramę dla Narodowej Strategii Onkologicznej przygotowali" – powiedział prezydent, po podpisaniu ustawy w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podkreślił, że statystyki jasno wskazują, iż zachorowalność na nowotwory wzrasta. "Co roku w Polsce jest to około 160 tys. zachorowań, z których zgonem pacjenta kończy się około 100 tys. Jeżeli to przeliczyć, to wykrywa się dziennie około 300 nowotworów u pacjentów w Polsce, z czego 220 osób umiera" - podał. Wskazał też, że przewiduje się, iż zachorowalność w przyszłości będzie rosła m.in. w związku z wydłużeniem życia.

"Potrzebujemy strategii kompleksowej, czyli takiej, która obejmuje nie tylko leczenie i działania o charakterze medycznym; potrzebujemy także profilaktyki, w tym edukacji; potrzebujemy działań o charakterze badawczym, działań naukowych; potrzebujemy wreszcie strategii psychologicznej, tego jak postępować z pacjentem, u którego wykryto chorobę" – mówił Andrzej Duda.

"Potrzebujemy całej strategii, która będzie prowadziła pacjenta poprzez działania edukacyjne, diagnostykę, leczenie, rehabilitację, rekonwalescencję, aż do opieki paliatywnej i psychologicznej. To właśnie w ramach, które zostały zarysowane w ustawie, to wszystko zostanie umieszczone i przybierze postać Narodowej Strategii Onkologicznej" – dodał.

Celem ustawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie strategii.

Narodowa Strategia Onkologiczna ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię.

Strategię opracuje zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele resortu zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

"Narodowa Strategia Onkologiczna to pierwszy dokument rangi rządowej, który pokaże szeroką skalę działań, jakie mamy wykonać - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Bardzo dziękuję za podpisanie tej ustawy. To jest bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów, dla wszystkich onkologów i nas wszystkich, bo wreszcie będziemy mieli nasz polski +cancer plan+" - powiedział minister zdrowia podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Jak dodał, Narodowa Strategia Onkologiczna "wpisuje się i spaja" wszystkie działania podejmowane dotychczas przez resort zdrowia. Ma także - jak zaznaczył - pokazać, "co mamy robić za rok, za pięć, za 10 lat".

"Narodowa Strategia Onkologiczna to pierwszy dokument rangi rządowej, który pokaże szeroką skalę działań, jakie mamy wykonać. (...) Jednocześnie wpisuje się w te działania, które już podejmujemy. W Narodową Sieć Onkologiczną, która już za chwilę będzie rozszerzona na kolejne dwa województwa" - powiedział.

"To kolejne działania, które mają doprowadzić do tego, że niezależnie, gdzie pacjent mieszka, gdzie jest jego - medialnie mówiąc - kod pocztowy, dostanie taką samą jakość opieki, taką samą jakość diagnostyki i terapii" - podkreślił szef MZ.

"Priorytetem strategii będzie profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów, bo system, który mamy narodził się dawno i musi zostać dostosowany do współczesnych czasów, współczesnych wymogów. Innym ważnym działaniem jest wprowadzenie szczepień przeciw HPV, które ograniczają częstość zachorowań na raka szyjki macicy czy raka głowy i szyi dorosłych(...) Chcielibyśmy, żeby strategia została przygotowana do końca listopada" - powiedział PAP prof. Piotr Czauderna, z Narodowej Rady Rozwoju, koordynator Sekcji "Ochrona zdrowia". (PAP)

Autorzy: Monika Witkowska, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec

mowi/ kkr/ ktl/ mhr/