Koalicja Europejska apeluje do Polski Wschodniej o udział w wyborach do PE 

2019-05-22 19:35 aktualizacja: 2019-05-23, 07:21
Liderzy Koalicji Europejskiej: Grzegorz Schetyna (L), Katarzyna Lubnauer (2P), Barbara Nowacka (P), oraz eurodeputowany Dariusz Rosati (2L) podczas konferencji prasowej Koalicji Europejskiej, 22 bm. w Mińsku Mazowieckim. Liderzy KE zapowiedzieli akcję wyborczą pod hasłem "13 okręgów w 3 dni", podczas której odwiedzą wszystkie okręgi wyborcze i spotkają się z wyborcami. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Liderzy Koalicji Europejskiej: Grzegorz Schetyna (L), Katarzyna Lubnauer (2P), Barbara Nowacka (P), oraz eurodeputowany Dariusz Rosati (2L) podczas konferencji prasowej Koalicji Europejskiej, 22 bm. w Mińsku Mazowieckim. Liderzy KE zapowiedzieli akcję wyborczą pod hasłem "13 okręgów w 3 dni", podczas której odwiedzą wszystkie okręgi wyborcze i spotkają się z wyborcami. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Liderzy Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka zaapelowali w Mińsku Mazowieckim do mieszkańców Polski Wschodniej, by wzięli udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowali na Koalicję Europejską.

"Byliśmy w Siemiatyczach, Drohiczynie, w Białej Podlaskiej, na Podlasiu, by wesprzeć naszych kandydatów Koalicji Europejskiej, którzy stąd startują" - powiedział w Mińsku Mazowieckim lider PO Grzegorz Schetyna.

Zwracając się do mieszkańców Polski Wschodniej, Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny, Świętokrzyskiego, Podkarpacia podkreślał, że trzeba skutecznie trzeba sięgać po środki europejskie, "byśmy mogli dalej mówić o tym procesie modernizacji, który cały czas się udaje nam prowadzić".

"Żeby Polska mogła się skutecznie zmieniać, potrzebujemy europejskich pieniędzy i dlatego tak dużo mówimy o tej szansie na dobre i skuteczne negocjacje, takie jakie miały miejsce w 2011 roku i decydowały o tych 500 miliardach złotych na lata 2014-2020 w budżecie Unii Europejskiej, dedykowane na Polskę" - tłumaczył lider PO.

"Chcemy powtórzyć te skuteczne negocjacje, chcemy tych samych pieniędzy tutaj, teraz na lata 2021-2027" - podkreślił. "Żeby skutecznie się to odbyło, musimy wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego" - dodał.

Lider PO podkreślił, że "musimy mieć sensowną, dobrze pracującą, dobrze koordynowaną, zgraną drużynę".

"Jesteśmy tutaj, żeby powiedzieć, że Dariusz Rosati i Jolanta Hibner to są najlepsi kandydaci i że będziemy prosić państwa o niezawodną obecność przy urnach wyborczych 26 maja, ale przede wszystkim żeby głosować, żeby mobilizować, żeby traktować te wybory, jako coś bardzo ważnego - tak naprawdę pierwszą turę wyborów, których druga tura odbędzie się w październiku" - apelował.

Wyraził też przekonanie, że "przy takiej mobilizacji, wspólnym zaangażowaniu i przekonaniu te wybory będą przez nas wygrane".

"26 maja warto pójść na wybory i pokazać, że nie zgadzamy się z chaosem w edukacji (...) czy w służbie zdrowia" - mówiła w Mińsku Katarzyna Lubnauer. "My w ogóle w kampanii mówimy dużo o służbie zdrowia, mówimy o tym, że środki europejskie można w ramach europejskiego programu ochrony zdrowia przeznaczyć na zdrowie Polaków. Kwestia leczenia onkologicznego, kwestia profilaktyki badań dla osób 50 plus, bilansu zdrowia, kwestia szczepień dla dzieci, opieki okołoporodowej to są ważne kwestie dla każdego Polaka" - stwierdziła na briefingu przed powiatowym szpitalem w Mińsku Mazowieckim.

"Uważamy, że ważne jest by zapewnić każdemu Polakowi niezależnie czy mieszka na wsi czy w większej miejscowości taki sam dostęp do lekarza specjalisty, taki sam dostęp do szpitala. Z tego powodu tak ważne jest by dostać te 100 miliardów złotych dodatkowo z następnej perspektywy budżetowej UE. Widzimy, że ta ekipa, która obecnie rządzi tego nie potrafi" - dodała Lubnauer.

Jak zapewniła Barbara Nowacka, Koalicja Europejska nie boi się wyzwań. "Wszyscy mówili, że Polska Wschodnia to nie jest miejsce dla nas. Jakże nie - przecież spotkaliśmy tylu ludzi zdeterminowanych, by w Polsce w końcu było normalnie, żeby Polska była krajem europejskim, otwartym, krajem sprawiedliwym i uczciwym" - mówiła Nowacka.

"Kiedy słyszymy o ukrytych działkach polityków PiS, kiedy słyszymy o kompletnie nieprzygotowany reformie edukacji, kiedy sami widzimy - również jako pacjenci i pacjentki - bałagan w szpitalach, chaos, olbrzymie kolejki, kiedy widzimy co oni robią z miejscem Polski w Europie - wszędzie: czy jest to Mińsk Mazowiecki, czy jest to Legionowo, czy jest to Legnica, czy jest to jakakolwiek inna części Polski - wszyscy musimy się zmobilizować, by 26 maja zatrzymać pisowskie szaleństwo i doprowadzić do tego, żeby było normalnie" - podkreślała Nowacka.

"Jest wielka nadzieja i apelujemy do tych wszystkich, którym leży na sercu dobro Polski: dziś prawdziwy patriota, prawdziwa patriotka głosuję na Polskę otwartą, Polskę w Unii Europejskiej na Koalicję Europejską" - nawoływała. "26 maja wszyscy i wszystkie widzimy się przy urnach wyborczych - dodała.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ godl/