Schetyna: w tych wyborach potwierdzimy, że chcemy być ważną częścią UE

2019-05-24 21:54 aktualizacja: 2019-05-24, 21:57
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (2L) oraz liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka (2P). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (2L) oraz liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka (2P). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Koalicja Europejska znalazła zasady współpracy różnych środowisk po to, by potwierdzić w tych wyborach, że chcemy być ważną częścią UE – mówił w piątek wieczorem w Zgorzelcu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Konferencja prasowa liderów Koalicji Europejskiej odbyła się na moście łączącym polski Zgorzelec z niemieckim Goerlitz. „Tu zaczyna się Polska. To miejsce i ten most potwierdza obecność Polski w UE. To również symbol wielkiej tęsknoty i pragnienia pokoleń Polaków, żeby być częścią Europy Zachodniej” - mówił Schetyna.

Jak dodał, Koalicja Europejska znalazła zasady współpracy różnych środowisk i ugrupować politycznych. „Po to, by potwierdzić w tych wyborach, że chcemy być ważną częścią UE. Polska jest ważnym elementem UE. Chcemy siedzieć przy głównym stole; chcemy wpływać na decyzji UE” - oświadczył polityk. Dodał, że stosunek do UE był fundamentem powołania Koalicji Europejskiej.

Schetyna zaznaczył, że wygrana KE jest „o włos”. „Jest blisko remisu i zwycięstwo zależy od naszego zaangażowania, naszych pomysłów i inicjatywy jak przekonać bliski, znajomych, sąsiadów, przyjaciół, abyśmy wspólnie na dzień matki dali wszystkim mamom tak dobry prezent jak zwycięstwo Koalicji Europejskiej” - mówił.

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty apelował o udział w wyborach. „Są one dla nas bardzo ważne. To pierwszy krok do wygrania wyborów w październiku, a wygrane wybory w październiku to lepsza, uśmiechnięta Polska, to Polska normalna, Polska z prawami kobiet, pamiętająca o społeczeństwie obywatelskim, otwarta na Europę, otwarta na świat” - podkreślił.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że w niedzielnych wyborach każdy głos ma znaczenie. „To jest początek marszu na jesień. To szansa na zwycięstwo, na stworzenie lepszej Polski” - oświadczyła.

Małgorzata Tracz, jedna z liderek Zielonych, zauważyła, że Koalicja Europejska to ewenement na skalę Europejska. „Każdy z nas należy do innej rodziny europejskiej w PE i to jest ten ewenement, że zarówno chadecy, liberałowie, socjaliści i Zieloni, potrafili się porozumieć dla wspólnego celu. Tym celem jest walka o lepszą Polskę i Europę i my już tę walkę wygrywamy” - powiedziała.

Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) podkreśliła, że niedzielne wybory pokażą czy Polska „podąża w kierunku otwartości, demokracji, przyjaznego państwa, czy zmierza w kierunku autorytaryzmu, Wschodu, wykluczeń i pogardy”. „Chcę widzieć Polskę otwartą, otwartą na Zachód. Chcę widzieć wolność, demokrację, prawa kobiet, solidarność i sprawiedliwość społeczną” - mówiła

Po wizycie w Zgorzelcu politycy Koalicji Europejskiej udali się do Jeleniej Góry, stamtąd zaś pojadą do Mieroszowa na polsko-czeską granicę.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski