Wałęsa: wybory do Parlamentu Europejskiego to ważna rzecz

2019-05-26 14:52 aktualizacja: 2019-05-26, 14:54
Gdańsk, 26.05.2019. Były prezydent Lech Wałęsa głosuje w lokalu wyborczym w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
Gdańsk, 26.05.2019. Były prezydent Lech Wałęsa głosuje w lokalu wyborczym w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
Wybory europejskie to ważna rzecz; musi być miejsce, gdzie będziemy jednoczyć Europę i wyrównywać poziomy życia – powiedział w niedzielę w Gdańsku Lech Wałęsa.

B. prezydent RP i laureat Pokojowej Nagrody Nobla głosował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w komisji w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

"Frekwencja chyba nie jest za duża. A to naprawdę jest ważna rzecz, muszą być biura, gdzie będziemy jednoczyć Europę i wyrównywać poziomy życia. Gdzie będziemy proponować rozwiązania, więc to jest naprawdę bardzo ważne, by mądrzy ludzie mądrze układali sprawy europejskie” - powiedział dziennikarzom po głosowaniu.

Zdaniem Wałęsy, współczesna Europa powinna na nowo określić swój kształt.

"Pewna epoka upadła: podziały, granice, państwa. Otworzyła się epoka intelektu i informacji, globalizacji, ale ona nie ma oprzyrządowania. Potrzebne są rozwiązania daleko inne niż te, które obowiązywały w XX wieku, bo tamte były na kraje, a teraz musimy na państwo Europę. Musimy wydyskutować, jak to ma wyglądać" - mówił b. prezydent.

Jego zdaniem, "wychodzimy z epoki wojen, oszustw, głupiej polityki, nieuczciwości, nikt nikomu nie wierzy”.

"Więc, żeby uwierzyć, żeby budować, to trzeba w obecnej epoce słowa przekonać się do budowania. Ja się zastanawiam jako rewolucjonista, czy jeszcze nabijemy sobie guzów i ile jeszcze krwi upuścimy, żeby wejść na właściwą drogę. To mnie zastanawia. Ja bym chciał, żeby wystarczyło już tych krzywd i żeby zwyciężała mądrość, uczciwość i solidarność” - dodał noblista.

Uważam, że największa rola w odbudowaniu Europy należy dziś do Niemiec. „To, co mówiłem wczoraj w Niemczech - tę rolę powinny wypełnić Niemcy, bo mają największe możliwości, najlepiej stoją ekonomicznie, więc oni powinni organizować dobrą budowlę tej Europy” - ocenił.

Wałęsa dodał, że wybory do PE są wielką próbą przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. "Ja, w zależności od tego, jak pójdą te wybory, to albo podziękuję za współudział - bo ja inną Polskę widzę - i wycofam się z pewnej działalności, albo będę kontynuował w imię zrozumienia” - zaznaczył.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mhr/