Wyniki niedzielnych wyborów do PE w krajach Unii Europejskiej - sondaże

2019-05-26 22:36 aktualizacja: 2019-05-27, 08:04
Fot. EPA/JULIEN WARNAND
Fot. EPA/JULIEN WARNAND
O godz. 21 w niedzielę zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od godz. 7 rano wybieraliśmy 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Oficjalne wyniki wyborów PKW poda w najbliższych dniach.

Szwecja 

Rządzący Szwecją socjaldemokraci zwyciężyli w niedzielnych wyborach do PE i zdobyli 25,1 proc. głosów. Na drugim miejscu jest liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, która otrzymała 17,6 proc. głosów - wynika z exit poll telewizji publicznej SVT.

Na trzecim miejscu uplasowała się eurosceptyczna partia Szwedzcy Demokraci, na którą głosowało 16,9 proc. wyborców.

Portugalia 

Rządząca Portugalią od 2015 r. Partia Socjalistyczna (PS) wygrała niedzielne głosowanie do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowanie premiera Antonia Costy zdobyło według badania sondażowego telewizji SIC 30,9-34,9 proc. poparcia. Portugalia ma w PE 21 deputowanych.

Według opublikowanego badania socjaliści mogą zapewnić sobie od 8 do 9 miejsc w europarlamencie.

Na drugim miejscu uplasowała się centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD). Największe ugrupowanie portugalskiego parlamentu, wchodzące w skład frakcji europejskich ludowców, otrzymało od 21,8 do 25,8 proc. poparcia i 6-7 miejsc w PE.

Trzecią siłą polityczną niedzielnego głosowania był w Portugalii Blok Lewicy (BE). Radykalnie lewicowe ugrupowanie zdobyło 8,5-11,5 proc. poparcia i od 2 do 3 mandatów w PE.

Dania

Duńska Partia Socjaldemokratyczna wygrała wybory do PE w Danii, otrzymując 22,2 proc., na drugim miejscu jest Duńska Partia Liberalna (Venstre) z 20, 3 proc. Jedynie 14,5 proc. otrzymała eurosceptyczna Duńska Partia Ludowa - wynika z badania exit poll ośrodka Megafon.

Socjaldemokraci mogą liczyć na trzy mandaty, podobnie Venstre premiera Larsa Lokke Rasmussena. Zaledwie dwa mandaty przypadną Duńskiej Partii Ludowej, która była zwycięzcą wyborów do PE sprzed pięciu lat, zdobywając niemal 27 proc. oraz cztery mandaty.

W wynikach podanych przez ośrodek Megafon kolejne pozycje zajmują: Socjalistyczna Partia Ludowa (11,5 proc., 2 mandaty) oraz socjalliberalna Radykalna Lewica (9,1 proc, dwa mandaty). Po jednym mandacie zdobędą także: Konserwatywna Partii Ludowa (5,7 proc.) oraz lista działaczy lewicowych i ekologicznych Enhedslisten (5,6 proc.).

Hiszpania 

Z szacunkowych wyników dla telewizji TVE wynika, że niedzielne głosowanie do PE wygrali w Hiszpanii rządzący krajem socjaliści (PSOE). Ugrupowanie premiera Pedro Sancheza zdobyło według badania GAD3 18 mandatów, czyli o 4 więcej niż w poprzedniej kadencji PE.

Niedzielny wynik jest drugim zwycięstwem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej w ciągu niespełna miesiąca. 28 kwietnia w głosowaniu do krajowego parlamentu ugrupowanie Sancheza zdobyło 123 mandaty w 350-osobowym Kongresie Deputowanych.

Według GAD3 PSOE w niedzielę otrzymało 30,3 proc. poparcia i zapewniło sobie 18 miejsc w PE.

Drugie miejsce zdobyła centroprawicowa Partia Ludowa (PP), która do czerwca 2018 r. sprawowała władzę w Hiszpanii. Ugrupowanie kierowane przez Pablo Casado, wchodzące w skład Europejskiej Partii Ludowej, uzyskało według szacunkowych danych 19,5 proc. poparcia i 11-12 mandatów do europarlamentu. Wcześniej miało ich 16.

Na trzecim miejscu uplasowali się liberalni Ciudadanos, wchodzący do frakcji ALDE. Partia Alberta Rivery uzyskała 14,2 proc. poparcia, zapewniając sobie 8 miejsc w Parlamencie Europejskim. Wcześniej miała ich zaledwie dwa.

Belgia

Według pierwszych sondaży, w wyborach federalnych w Belgii najsilniejszą partią polityczną we Flandrii pozostaje flamandzka partia prawicowa Nowy Sojusz Flamandzki (NV-A). W Walonii prowadzą socjaliści, ale tuż za nimi jest Ruch Reformatorski.

Z wstępnych sondaży opublikowanych przez „Le Soir” wynika, że Nowy Sojusz Flamandzki zdobył we Flandrii 26,8 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła skrajnie prawicowa, eurosceptyczna partia Vlaams Belang (18,2 proc.). W wyborach przed 5 laty miała ona 5,9 proc. poparcia. 

Na kolejnych miejscach we Flandrii znaleźli się Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (CD&V) – 14,7 proc. i Open VLD – 12,3 proc. Socjaliści zdobyli 9,9 proc., a Zieloni 10,3 proc. 

W regionie Walonii, jak wynika z sondaży „Le Soir”, prowadzi Partia Socjalistyczna z 24 proc. poparcia. Drugie miejsce zajmuje Ruch Reformatorski (MR), do którego należy premier Charles Michel, z wynikiem 23,2 proc. Na trzecim miejscu jest Ecolo, z wynikiem 15,1 proc.

Francja

Skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe (RN) Marine Le Pen RN zdobyło 24 mandaty i wyprzedziło w wyborach do Parlamentu Europejskiego partię prezydenta Emmanuela Macrona LREM, której przypadną 23 miejsca - wynika z sondażu exit poll ośrodka Elabe.

RN uzyskało 24,2 proc. głosów, a LREM - 22,4 proc.

Na trzecim miejscu plasuje się ugrupowanie Europejska Ekologia - Zieloni(EELV), które zdobyło 13 proc. głosów.

Chorwacja 

Rządząca w Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) poniosła w niedzielę w wyborach do PE straty, ale uzyskała najlepszy rezultat - 23,43 proc. - wynika z opublikowanych przez chorwacką telewizję sondaży exit poll.

Jeśli potwierdzi się ten wynik, HDZ będzie miała w PE cztery mandaty, a opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji z 18,4 proc. głosów - trzy mandaty.

Według sondaży jeden mandat przypadnie eurosceptycznemu, populistycznemu ugrupowaniu Żywy Mur (6,5 proc. głosów).

Miejsce w europarlamencie niespodziewanie zapewnił sobie kandydat niezależny Mislav Kolakuszić, zdobywając 8,2 proc. głosów. Na jeden mandat może też liczyć według sondaży eurosceptyczne ugrupowanie Suwereniści (6,4 proc.) i lewicowo-liberalna Koalicja Amsterdamska (5,6 proc.).

Grecja 

W Grecji w wyborach do Parlamentu Europejskiego główna partia opozycyjna Nowa Demokracja (ND) uzyska, według sondaży exit poll, od 32 do 36 proc. głosów i wyprzedzi rządzącą lewicową Syrizę, którą popiera od 25 do 29 proc. wyborców.

Na trzecim miejscu plasuje się socjalistyczny Ruch na rzecz Zmiany (Kinal), który otrzyma od 7 do 9 proc. głosów. 

Neonazistowski Złoty Świt i Komunistyczna Partia Grecji (KKE) otrzymają od 5 do 7 proc. głosów.

Niemcy

Według sondażu exit poll blok niemieckich partii chadeckich CDU/CSU zdobył najwyższe poparcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego - 28 proc. Na drugim miejscu znaleźli się Zieloni, na których głosowało 22 proc. obywateli RFN.

Trzecie miejsce na podium należy do SPD z 15,5-procentowym poparciem. Narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) zdobyła 10,5 proc. głosów. Postkomunistyczną partię Lewica wybrało 5,5 proc. Niemców, tyle samo co liberalną FDP.

W RFN w wyborach europejskich nie obowiązuje próg wyborczy, w związku z tym do PE wejdą też przedstawiciele mniejszych ugrupowań. Na mandaty mogą liczyć Freie Waehler (Wolni Wyborcy) - 2,1 proc., satyryczna Die Partei (2,6 proc.), i Partia Ochrony Zwierząt - 1,4 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła 59 proc.

Bułgaria

Pierwsze sondaże exit polls, które ukazały się w Bułgarii wbrew zakazowi komisji wyborczej w niedzielę po południu, potwierdzają prognozy publikowane w połowie tygodnia: w wyborach do PE przy niskiej frekwencji prowadzi centroprawicowa partia GERB premiera Bojko Borisowa.

Według dwóch sondaży GERB otrzymał ok. 30 proc., na drugim miejscu jest lewicowa koalicja BSP na rzecz Bułgarii z ok. 25 proc. Turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód otrzymał 11-13 proc. Z pewnością do Parlamentu Europejskiego z ok. 7-8 proc. wejdzie nacjonalistyczna partia WMRO wicepremiera Krasimira Karakaczanowa. Na granicy progu wyborczego jest koalicja Demokratyczna Bułgaria, w której skład wchodzi tzw. stara centroprawica – spadkobierczyni pierwszych partii centroprawicowych, powstałych tuż po transformacji politycznej w 1989 r.

Za publikowanie tych wyników komisja wyborcza ukarała grzywnami agencje sondażowe i media.

Frekwencja wyborcza była zgodnie z przewidywaniami niska – trzy godziny przed zakończeniem głosowania wyniosła 24,7 proc.

Austria 

Austriacka Partia Ludowa (OeVP) kanclerza Sebastiana Kurza wyraźnie prowadzi w wyborach do PE przed opozycyjną Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe). Austriacka Partia Wolności (FPOe) jest na trzecim miejscu - informuje APA, podając prognozę na podstawie sondaży.

Według tej prognozy swoich przedstawicieli wprowadzą do PE także Zieloni i NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne). W PE nie będzie natomiast europosła ugrupowania TERAZ - Lista Pilza.

Prognoza przewiduje 34,5 proc. głosów dla OeVP, 23,5 proc. dla SPOe, 17,5 dla FPOe, 13,5 dla Zielonych i 8 proc. dla NEOS.

Frekwencja wyborcza przekroczyła 50 proc.

Finlandia 

Prounijna Koalicja Narodowa wygrała eurowybory w Finlandii. Na kolejnych miejscach są Zieloni i socjaldemokraci. Nacjonalistyczna partia Finowie nie wprowadzi więcej niż obecnie posłów do PE - wynika z wstępnych danych po przeliczeniu 98 proc. głosów.

Według danych publikowanych na żywo przez serwis internetowy fińskiego ministerstwa sprawiedliwości, 10 na 13 fińskich mandatów w Parlamencie Europejskim przypadnie ugrupowaniom prounijnym. 

Najwięcej głosów zebrała liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK), która od 20 lat nieprzerwanie wygrywa fińskie eurowybory. Partia, przynależąca do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w nowym PE najprawdopodobniej utrzyma swoich dotychczasowych trzech deputowanych. Na KOK według przewidywań Yle głosował co piąty wyborca (ok. 20,5 proc.). 

Według mediów największym zwycięzcą wyborów jest Zielona Unia (VIHR), która z ok. 16-proc. wynikiem zanotowała najwyższe historyczne poparcie. Jako jedyna partia zwiększy liczbę eurodeputowanych w nowym PE (do dwóch). 

Węgry

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdecydowanie wygrała w niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 13 z 21 przypadających na Węgry mandatów - wskazują prawie pełne wyniki.

Na Fidesz-KDNP głosowało 52,1 proc. wyborców. Drugie miejsce z 16,3 proc. zdobyła Koalicja Demokratyczna byłego premiera Ferenca Gyurcsanya, co przełożyło się na 4 mandaty - podało Narodowe Biuro Wyborcze (NVI) po przeliczeniu 99,9 proc. głosów.

Do PE po raz pierwszy weszła liberalna partia Momentum z 9,9 proc. głosów (2 mandaty), a po 1 mandacie zdobyły koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog (6,7 proc. głosów) oraz narodowy Jobbik (6,6 proc.). 

Włochy

Prawicowa koalicyjna Liga Matteo Salviniego wygrała we Włoszech niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając według exit polls od 27 do 31 procent głosów - to sondaże podane przez telewizję RAI tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 23.

Według sondaży exit poll na drugim miejscu jest opozycyjna centrolewicowa Partia Demokratyczna, która uzyskała od 21 do 25 procent głosów.

Drugie ugrupowanie koalicji rządowej, Ruch Pięciu Gwiazd, otrzymało od 18,5 do 22,5 procent głosów.

Frekwencja wyniosła około 50,4 procent.

Cypr

Na Cyprze w wyborach do PE prowadzi konserwatywne Zgromadzenie Demokratyczne (DISY) z wynikiem 29 proc. Na drugim miejscu plasuje się Postępowa Partia Ludu Pracującego (Akel) z poparciem 27 proc. - podała agencja CNA po przeliczeniu wszystkich głosów.

Oba ugrupowania będą więc miały po dwóch europosłów. Mimo wygranej DISY straciła w porównaniu z poprzednimi wyborami z 2014 roku, gdy miała 34,8 proc. poparcia.

Trzecie miejsce zajęła w niedzielę nacjonalistyczna, centrowa Partia Demokratyczna (Diko), którą poparło 14 proc. wyborców. Lewicowy Ruch na Rzecz Socjaldemokracji (Edek) pokonał neonazistowską Partię Elam, uzyskując 11 proc. głosów w stosunku do jej 8 proc, i tym samym eliminując ją z walki o mandat w PE.

Diko i Edek będą miały po jednym eurodeputowanym.

Według doniesień mediów mandat zdobył cypryjski Turek Niyazi Kizilyurek, kandydat Akel, i został tym samym pierwszym turecko-cypryjskim europosłem.

Frekwencja na Cyprze wynosiła 42,8 proc. W niedzielę na Cyprze głosowało w sumie 68,6 tys. cypryjskich Greków, uprawnionych do tego obywateli UE oraz Turków cypryjskich zamieszkałych na południu wyspy, na terenie kontrolowanym przez Republikę Cypryjską, oraz 5 604 Turków cypryjskich zamieszkałych w nieuznawanej przez nikogo oprócz Turcji Tureckiej Republice Cypru Północnego.

Litwa

Na Litwie z przypadających jej 11 mandatów w Parlamencie Europejskim najwięcej - trzy - zdobyli opozycyjni konserwatyści Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) – wskazują prawie pełne wyniki niedzielnego głosowania.

Po dwa mandaty przypadły rządzącemu ugrupowaniu Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) oraz Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP).

Trzy ugrupowania zdobyły po jednym mandacie: Partia Pracy (PP), Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) i Litewski Ruch Liberałów.

Jeden mandat wywalczył też komitet społeczny posłanki Auszry Maldeikiene.

pmo/ mc/ zys/ kar/ zat/ mc/ az/ fit/ luo/ ara/ asc/