USA: po spotkaniu z Dudą Trump dziękuje Polsce za bycie "wzorowym sojusznikiem"

2019-06-13 07:48 aktualizacja: 2019-06-13, 14:44
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ZACH GIBSON
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ZACH GIBSON
Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że przyjemnością było gościć prezydenta Polski Andrzeja Dudę z małżonką oraz podziękował Polsce za "bycie wzorowym sojusznikiem". Pozytywnie wypowiedział się też o stanie relacji USA-Polska.

"To była przyjemność gościć dziś w Białym Domu moich przyjaciół, prezydenta Andrzeja Dudę i panią Agatę Kornhauser-Dudę. Stosunki polsko-amerykańskie są na rekordowo wysokim poziomie. Dziękuję, że jesteście takim wzorowym sojusznikiem!" - brzmi wpis zamieszczony w środę czasu lokalnego przez amerykańskiego przywódcę.

Polska para prezydencka w środę złożyła oficjalną wizytę w Waszyngtonie, której ostatnim punktem było uroczyste przyjęcie wydane na jej cześć przez prezydenta USA i pierwszą damę Melanię Trump. Wcześniej prezydenci m.in. podpisali deklarację ws. zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Obejrzeli też pokaz myśliwców F-35, które Polska chce kupić od USA. Trump wyraził ponadto nadzieję na szybkie włączenie Polski do ruchu bezwizowego oraz nie wykluczył, że we wrześniu złoży wizytę w Polsce w związku z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Była to druga wizyta polskiego prezydenta w USA w ciągu 10 miesięcy.(PAP)

akl/ krap/