W środę w Polsce utonęło 6 osób; od początku kwietnia już 97

2019-06-13 11:10 aktualizacja: 2019-06-13, 11:33
Wypoczynek nad miejskim kąpieliskiem 'Żwirownia' w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wypoczynek nad miejskim kąpieliskiem 'Żwirownia' w Rzeszowie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Tylko w środę 12 czerwca w wyniku utonięcia zginęło w Polsce 6 osób. Od pierwszego kwietnia woda pochłonęła 97 ofiar. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w wodzie - powiedziała w czwartek PAP Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

PAP/Maria Samczuk

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, by mimo sprzyjających warunków pogodowych zachować rozwagę nad wodą, ponieważ jest ona nieprzewidywalnym żywiołem.

Ważne, by kąpać się tylko w obecności ratownika w miejscach do tego przeznaczonych. Szczególnie powinniśmy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, ponieważ "wtedy tracimy możliwość orientacji, często przeceniamy swoje umiejętności" - powiedziała PAP Bożena Wysocka z wydziału prasowego RCB. Zwróciła również uwagę, by nie kąpać się bezpośrednio po zjedzeniu posiłku.

"Poza tym, nigdy nie wbiegajmy do wody rozgrzanym, zawsze trzeba się schłodzić, nim zaczniemy pływać". Wysocka dodała również, by pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, czyli m.in. zawsze zakładać kapok pływając na łódkach, kajakach czy rowerach wodnych.(PAP)

dma/ mam/