USA złożyły do WTO skargę na indyjskie taryfy celne

2019-07-04 19:34 aktualizacja: 2019-07-04, 19:36
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA
USA złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na cła, jakie Indie nałożyły na amerykańskie towary, co z kolei było odwetem na podniesienie przez USA taryf indyjską stal i aluminium - poinformowała w czwartek WTO.

Stany Zjednoczone toczą spory handlowe z wieloma partnerami, oskarżając ich o nieuczciwe praktyki handlowe i podobne skargi Waszyngton złożył już m.in. na Unię Europejską czy Chiny.

Wojna handlowa między USA i Indiami rozpoczęła się w 2018 roku od niespodziewanego podniesienia przez USA ceł na stal i aluminium oraz zdjęcia Indii z preferencyjnej listy partnerów handlowych. Delhi odpowiedziało dopiero w połowie czerwca podniesieniem ceł na 28 amerykańskich produktów, w tym orzechy, migdały i jabłka.

Pod koniec czerwca WTO przyznała rację Indiom w sprawie dostępu do amerykańskiego rynku energii odnawialnej, uznała bowiem, że USA łamią reguły globalnego handlu. Indie pozwały USA w związku z amerykańskimi przepisami, które faworyzują lokalne firmy kosztem zagranicznych producentów.  (PAP)

fit/   bjn/