Romanowski: szef MS polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania w sprawie drukarza z Łodzi

2019-07-05 14:00 aktualizacja: 2019-07-05, 15:46
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować w piątek wniosek o wznowienie postępowania ws. drukarza z Łodzi - poinformował wiceszef tego resortu Marcin Romanowski.

"Chciałbym poinformować, że w dniu dzisiejszym pan minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi" - powiedział Romanowski na konferencji prasowej w siedzibie resortu.

"Jak wiemy, w ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu Kodeksu wykroczeń, chodziło tutaj o przepis, na podstawie którego drukarz z Łodzi został skazany za działania sprzeczne z jego sumieniem, chodziło tutaj o promowanie ideologii LGBT" - dodał.

Jak zauważył, "polecenie ministra sprawiedliwości, aby skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza jest wyrazem tego, że zawsze będziemy opowiadać się za wolnością".

W zeszłym tygodniu - po wniosku Ziobry - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny.

Szef MS mówił wtedy, że wyrok TK ws. odmowy świadczenia usługi oznacza zwycięstwo wolności. "Cieszę się, że moje poglądy i argumenty zostały podzielone przez Trybunał, i chciałbym powiedzieć, że wolność należy się wszystkim i nikt nie powinien pod hasłami tolerancji używać aparatu państwa, by zmuszać innych do pogwałcenia ich własnej wolności" - powiedział 26 czerwca Ziobro.

"Polecenie MS, aby skierować wniosek o wznowienie, jest wyrazem tego, że zawsze będziemy opowiadać się za wolnością, która jest naruszana" - mówił natomiast w piątek Romanowski.

Wiceminister zaznaczył, że "wyrok TK poszerza sferę wolności". "Drukarz z Łodzi był skazany za to, że odmówił wykonania usługi, która w sposób rażący była sprzeczna z jego wewnętrznymi przekonaniami i jego religią" - ocenił Romanowski.

26 czerwca TK orzekł, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny, odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny. Wniosek do TK w tej sprawie wyniknął m.in. na kanwie odmowy wykonania usługi - druku plakatów LGBT - z powodów religijnych. Łódzki sąd w 2017 r. prawomocnie uznał drukarza za winnego wykroczenia, ale zarazem odstąpił od wymierzenia mu kary. Już po złożeniu wniosku w TK - w czerwcu 2018 r. - Sąd Najwyższy oddalił kasację ministra Ziobry od wyroku w sprawie drukarza.

Jednym ze skutków tego wyroku TK jest możliwość składania wniosków o wznowienie postępowań, a w konsekwencji uchylenie zapadłych wyroków wobec osób, które zostały skazane na podstawie zakwestionowanego przepisu.

Regulacja Kodeksu wykroczeń, którą 26 czerwca zajmował się TK, przewiduje, że "kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny".

W uzasadnieniu orzeczenia Trybunał wskazał, że karanie za odmowę świadczenia usług umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, stanowi ingerencję w wolność podmiotu świadczącego usługi, w szczególności w prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem. Zdaniem TK rozwiązania, które mają ograniczać wolność podmiotów prywatnych w zakresie zawierania umów i przewidują kary za odmowę świadczenia takich usług, naruszają zaufanie do państwa i prawa, ponieważ stanowią nadmierną ingerencję ustawodawcy w wolność jednostki.(PAP)

autorzy: Sonia Otfinowska, Marcin Jabłoński, Natalia Kamińska

sno/ mja/ nmk/ mam/