Hiszpania: siedmiu rannych po kolejnej gonitwie w Pampelunie

2019-07-11 11:00 aktualizacja: 2019-07-11, 11:00
Fot. PAP/EPA/J. P. Urdiroz
Fot. PAP/EPA/J. P. Urdiroz
Co najmniej siedem osób zostało rannych w czwartek w piątej gonitwie z bykami w Pampelunie na północy Hiszpanii, odbywającej się w ramach fiesty ku czci świętego Fermina - poinformował Czerwony Krzyż.

Najbardziej poszkodowany został 27-latek z Walencji, którego byk ugodził w ramię. 

Gonitwa - odbywająca się na trasie 875 metrów i wiodąca przez wąskie brukowane uliczki Pampeluny - trwała 2 minuty i 49 sekund. Zgodnie ze zwyczajem trasa biegu skończyła się dla byków na arenie. Po południu zwierzęta biorą udział w pojedynkach z matadorami, gdzie są pojedynczo zabijane.

Co roku w lipcu w Pampelunie odbywa się osiem gonitw byków. Ogółem od 1910 roku w biegach tych zginęło co najmniej 16 osób, ostatni taki przypadek miał miejsce w 2009 roku.

Obchody święta Sanfermines rozpoczęły się 6 lipca i potrwają do najbliższej soboty, kiedy odbędzie się ostatnia gonitwa z bykami. Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry - regionu, gdzie znajduje się Pampeluna - sięga XVI wieku. Organizowane z tej okazji uroczystości i zabawy rozsławił Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi".

Gonitwy z bykami w Pampelunie wywołują protesty obrońców praw zwierząt, wskazujących, że zdezorientowane i narażone na stres byki są zmuszane do biegu wśród poszturchujących ich ludzi wąskimi uliczkami, a następnie giną w walce z matadorem. Krytycy wskazują ponadto na odnotowane w minionych latach podczas Sanfermines liczne napaści na tle seksualnym na kobiety. (PAP)

ndz/  bjn/