Ekspert: technologia chmurowa zdemokratyzuje innowacje

2019-07-12 13:38 aktualizacja: 2019-07-12, 13:50
Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Technologia chmurowa "pod wieloma względami zdemokratyzuje innowacje", w przyszłości zapewniając dostęp do najnowszych rozwiązań również małym i początkującym firmom - uważa wiceprezes i dyrektor generalny ds. nowych technologii w VMware Chris Wolf.

Według niego firmy będą w przyszłości wykorzystywać wiele technologii, ale kluczowe z pewnością okażą się technologia chmurowa, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

"Wszystkie te elementy są już dzisiaj dostępne, ale wyzwaniem będzie ich harmonijna współpraca i łączenie z rozwiązaniami mobilnymi, edge computingiem (technologia architektury rozproszonych zasobów IT, w ramach której dane są przetwarzane na obrzeżach sieci, możliwie najbliżej źródeł pochodzenia - PAP) i Internetem Rzeczy. Nie będzie to łatwe zadanie, ale to właśnie na łączeniu wszystkich tych elementów i ich potencjale będą się w przyszłości skupiać firmy" - zauważył w rozmowie z PAP globalny wiceprezes i dyrektor generalny ds. nowych technologii w VMware Chris Wolf. VMware zajmuje się produkcją oprogramowania umożliwiającego firmom wdrożenia chmur obliczeniowych, cyfrowych środowisk pracy oraz wirtualizację sieci.

Według Wolfa największe zmiany pociągnie za sobą technologia chmurowa, która "pod wieloma względami demokratyzuje innowacje", zapewniając dostęp do najnowszych rozwiązań i specjalistów małym firmom i organizacjom oraz start-upom.

"Duże koncerny bez problemu mogą kupić drogi sprzęt komputerowy, ale początkujących przedsiębiorców na to nie stać. Technologia chmurowa największe korzyści może przynieść właśnie małym podmiotom i tym, którzy dopiero zaczynają. Tworzy bowiem szanse dostępne na całym świecie i pozwala zyskać dostęp do rozwiązań kiedyś zarezerwowanych wyłącznie dla dużych graczy, dzięki czemu każdy pomysł ma taką samą możliwość odniesienia sukcesu" - zauważył Wolf.

Zdaniem szefa VMware z czasem mniejszym wyzwaniem stanie się wdrażanie nowych technologii w firmach.

"Zawsze jest pewien opór przed zmianą i czynnik ludzki będzie miał na wdrażanie nowych technologii nadal duży wpływ. Jednak kluczowe k będzie komunikowanie tych zmian, istotne jest informowanie pracowników o nich oraz wyjaśnianie, czemu służą i jakie mogą przynieść korzyści zarówno firmie jak i im samym - bo pracownicy będą mogli skupić się na rozwiązywaniu większych problemów biznesowych" - podkreślił.

Wyzwaniem pozostanie zapewnienie bezpieczeństwa rozwiązaniom z zakresu nowych technologii. "W związku z wszechobecnością aplikacji zasady bezpieczeństwa zmieniają się bardzo dynamicznie, więc nie będą w przyszłości mogły polegać na statycznych rozwiązaniach i zabezpieczaniu infrastruktury, ale bezpośrednio każdej aplikacji. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa dążą do tego, aby każda z nich miała od początku zapewnione niewidzialne dla użytkownika rozwiązania chroniące ją przed potencjalnymi zagrożeniami" - wskazał Wolf.

Według szefa VMware bezpieczeństwo będzie w przyszłości opierać się przede wszystkim na oprogramowaniu, a nie sprzęcie. "Takie rozwiązania dzisiaj stosują już największe firmy technologiczne, takie jak Amazon czy Google. VMware idzie o krok dalej i oferuje ochronę opartą o rozwiązania m.in. multicloud, które mogą być dostępne wszędzie" - zaznaczył.

Zauważył jednak, że "kluczowe jest inwestowanie w ochronę firmy przed cyfrowymi zagrożeniami już dzisiaj, ponieważ straty związane z potencjalnymi zagrożeniami mogą być dla organizacji katastrofalne w skutkach, zarówno pod względem finansowym, jak i wizerunkowym".

Rozmawiała Patrycja Łuszczyk  (PAP)

lus/ malk/