IUNG: zagrożenie suszą w 14 województwach

2019-07-12 19:37 aktualizacja: 2019-07-12, 19:50
Fot.PAP/Tomasz Wojtasik
Fot.PAP/Tomasz Wojtasik
W Polsce nadal występuje susza. Szczególnie duży niedobór wody jest w pasie Polski środkowej, największy deficyt jest w woj. lubuskim. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw - informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski" - czytamy w raporcie IUNG opublikowanym w piątek.

Największy deficyt wody w okresie 11 maj – 10 lipca br. notowano - podobnie jak w poprzednim okresie raportowania (1 V – 30 VI) - na obszarze Pojezierza Lubuskiego oraz w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Duży deficyt wody stwierdzono na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim

Obecnie suszą objęte jest 14 województw, nie ma jej tylko w województwie małopolskim i podkarpackim.

Niedobór wody dotyczy wszystkich monitorowanych upraw tj. zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepka i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoń, burka cukrowego, ziemniaków i chmielu.

Według instytutu największe zagrożenie suszą rolniczą występowało dla upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1333 gminach Polski (53,8 proc. gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost wystąpienia suszy w tych uprawach o 115 gmin. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ drag/

TEMATY: