Tour de France - zwycięstwo Impeya, Alaphilippe nadal liderem

2019-07-14 18:18 aktualizacja: 2019-07-14, 18:22
Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Daryl Impey z RPA (Mitchelton-Scott) wygrał w niedzielę w Brioude dziewiąty etap kolarskiego wyścigu Tour de France. Na finiszu pokonał wyraźnie Belga Tiesja Benoota (Lotto-Soudal). Peleton z liderem stracił kilkanaście minut, ale Francuz Julian Alaphilippe zachował żółtą koszulkę.

Decydujące o losach etapu wydarzenia miały miejsce niemal bezpośrednio po starcie. Szybko uformowała się kilkunastoosobowa ucieczka, a w peletonie na 10. kilometrze doszło do kraksy, w której najbardziej ucierpiał włoski zawodnik polskiej grupy CCC Alessandro de Marchi. Z głęboką raną na twarzy i podejrzeniem złamania obojczyka został odwieziony do szpitala.

To pechowe dla ekipy CCC wydarzenie spowodowało, że żaden z jej zawodników nie dołączył do uciekającej grupki, która szybko powiększała przewagę nad dość ospale jadącym peletonem. W końcówce wyniosła ona już kilkanaście minut, ale ponieważ wszyscy zawodnicy ucieczki zajmowali dalekie miejsca w klasyfikacji, ze stratami kilkudziesięciu minut, pogoń nie była zbyt energiczna.

Ucieczka podzieliła się na ostatniej niedzielnej górskiej premii, a na końcowych kilometrach na czele znaleźli się Impey i Benoot. W finiszowej rozgrywce wielokrotny mistrz RPA nie dał młodemu Belgowi żadnych szans sięgając po pierwsze w karierze zwycięstwo w wielkim tourze.

W klasyfikacji generalnej Alaphilippe nadal wyprzedza Włocha Claudio Ciccone oraz swego rodaka Thibaut Pinota.(PAP)

sab/ cegl/