Siemoniak: listy KO będą wspierać autorytety samorządowe

2019-07-17 09:09 aktualizacja: 2019-07-17, 09:12
Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Listy Koalicji Obywatelskiej będą wspierać mocne nazwiska autorytetów samorządowych - powiedział w środę w Polsat News wiceszef Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że w środę wieczorem poznamy decyzję PO co do formuły startu w jesiennych wyborach parlamentarnych.

"Do sondaży dodaję element jeszcze w nich niewidoczny: zapowiedź, deklarację bardzo silnego udziału samorządowców w naszej koalicji" - powiedział Siemoniak. Wymienił prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego i prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, którzy "byli na inauguracji sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej". Przyznał zarazem, że nie wiadomo jeszcze, czy akurat ci dwaj samorządowcy wystartują w wyborach parlamentarnych.

Siemoniak zapowiedział, że w środę wieczorem, po głosowaniach w Sejmie, odbędzie się posiedzenie Zarządu Krajowego PO, podczas którego Grzegorz Schetyna opowie o swoich rozmowach m.in. z Koalicją Obywatelską. "Jedno jest pewne - nie możemy dłużej czekać, bo od wyborów europejskich minęło bardzo wiele tygodni" - mówił Siemoniak o konieczności podjęcia decyzji w sprawie wyborów parlamentarnych.

Komentując decyzję PSL żeby nie startować w tworzonym przez PO bloku partii opozycyjnych Siemoniak powiedział: "PSL podjął swoją decyzje i ją zakomunikował. Ta decyzja ma bardzo poważne skutki, bo oznacza, że ten kształt listy opozycyjnej wyrażony w Koalicji Europejskiej w majowych wyborach, przestał istnieć. To nie jest dobrze. Sondaże pokazują, że wyborcy opozycji chcą jedności, chcą zjednoczonej opozycji i tę jedność promują. Więc PSL bierze na siebie dużą odpowiedzialność".

Poseł dodał, że "zjednoczona opozycja uzyska maksymalny wynik, jeżeli faktycznie będzie zjednoczona, tak jak Koalicja Europejska (w wyborach do Parlamentu Europejskiego)".

Na pytanie, czy SLD otrzyma zaproszenie do Koalicji Obywatelskiej, Siemoniak powiedział, że Włodzimierz Czarzasty spotyka się z Grzegorzem Schetyną, aby rozmawiać o "nowej sytuacji, sytuacji bez PSL-owej". (PAP)

aszw/ pś/