Gowin o "jedynce" dla Emilewicz w Poznaniu: jest naszym komandosem dobrych spraw

2019-07-17 12:13 aktualizacja: 2019-07-17, 13:38
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (L) podczas konferencji „Deglomeracja i wyzwania polskich miast” w Concordii Design w Poznaniu, 17 bm. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (L) podczas konferencji „Deglomeracja i wyzwania polskich miast” w Concordii Design w Poznaniu, 17 bm. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Poznań jest najtrudniejszym okręgiem dla Zjednoczonej Prawicy; stąd decyzja, by liderem poznańskiej listy w jesiennych wyborach była Jadwiga Emilewicz; jest komandosem w polityce, ale komandosem dobrych spraw – podkreślił szef Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin.

W sobotę lider PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, będzie "jedynką" poznańskiej listy w wyborach do Sejmu.

W środę Gowin oraz Emilewicz gościli w Poznaniu. Minister zapewniła, że chce być "ambasadorem Poznania w Warszawie"; przekonywała, że Poznań i jej rodzinny Kraków wiele łączy. Zauważyła też, że "przez 30 lat transformacji ustrojowej Poznań nie wykorzystał całego swojego potencjału".

"Start w Poznaniu - stolicy polskiej przedsiębiorczości to dla mnie zaszczyt i wyróżnienie. Przed wyborami wiele się mówi o +spadochroniarzach+; mój najstarszy syn, który jest wielbicielem historii II wojny światowej powiedział mi: desant to są zawsze te najbardziej wymagające jednostki" – podkreśliła minister na konferencji prasowej.

Gowin przekonywał, że kierownictwo Zjednoczonej Prawicy postawiło na minister Jadwigę Emilewicz jako na lidera poznańskiej listy nie bez powodu. "Okręg poznański jest najtrudniejszym okręgiem dla Zjednoczonej Prawicy w całym kraju. Tutaj mamy najsłabsze wyniki i przyjmujemy to z pokorą. Rozumiemy, że musimy znaleźć nowe, lepsze argumenty, musimy rządzić w bardziej przekonujący dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski sposób. Musimy też desygnować na lidera listy kogoś naprawdę nieprzeciętnego" - powiedział.

"Pani minister Emilewicz rzeczywiście jest takim komandosem w polityce, ale komandosem dobrych spraw. Ona nie zajmuje się ostrymi sporami politycznymi, które toczymy w Warszawie, tylko krok po kroku - najpierw jako prawa ręka premiera Mateusza Morawieckiego, potem jako minister przedsiębiorczości i technologii - zrealizowała cały szereg projektów kluczowych nie tylko z punktu widzenia rozwoju gospodarki, ale i rozwoju cywilizacyjnego Polski" – dodał Gowin.

Jak podkreślił, Emilewicz ma "dużą umiejętność budowania porozumienia i umiejętność działania na przecięciu różnych problemów".

Minister powiedziała, że od czterech lat pracuje, wspólnie z przedsiębiorcami, nad poprawą warunków legislacyjnych do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. "Chodzi o to, aby tych przedsiębiorców było w Polsce coraz więcej, bo to dzięki nim osiągnęliśmy sukces gospodarczy, z którego tak bardzo się cieszymy, za który nas chwalą i którego wszyscy nam zazdroszczą" – zaznaczyła.

Emilewicz zapewniła, że w najbliższych miesiącach będzie w stolicy Wielkopolski i w powiecie poznańskim częstym gościem i będzie chciała rozmawiać z mieszkańcami m.in. o poprawie jakości życia w mieście i w powiecie. "Tę poprawę jakości życia rozumiem jako tworzenie nowych, atrakcyjnych, wysokopłatnych miejsc pracy - udowodniliśmy, że potrafimy to robić, robiliśmy to przez ostatnie cztery lata" – podkreśliła.

Minister oceniła, że "przez 30 lat transformacji ustrojowej Poznań z całą pewnością nie wykorzystał całego swojego potencjału". Wskazała, że do Poznania mogłyby trafić urzędy centralne, które obecnie mieszczą się w stolicy kraju. Przypomniała, że z raportu MPiT ws. deglomeracji i delokalizacji urzędów centralnych w Polsce wynika, że w Polsce jest 107 urzędów centralnych, tylko 14 z nich jest zlokalizowanych poza Warszawą, co najmniej 31 takich urzędów potencjalnie mogłoby mieć swoją siedzibę poza stolicą.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła też, że Poznań, podobnie jak inne duże miasta, mierzy się z problemem poprawy jakości powietrza.

"W ciągu ostatnich czterech lat przygotowaliśmy kilka ustaw, które mają zdecydowanie poprawić jakość życia i jakość powietrza w miastach. To m.in. program Energia Plus, który ma dostarczyć tanią i czystą energię dla mieszkańców - już dzisiaj jest to możliwe dla mieszkańców domów jednorodzinnych, dla właścicieli małych i średnich firm. To, o czym będę chciała rozmawiać w ciągu najbliższych miesięcy, to przygotowanie pakietu ustaw który ułatwi montaż takich instalacji w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Dachy poznańskich osiedli mogą być z całą pewnością zielonymi dachami" – mówiła.

Minister zapowiedziała powołanie międzyresortowego zespołu ds. zrównoważonego rozwoju miast. Poinformowała, że w zespole tym będą brali udział przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, resortu inwestycji i rozwoju oraz organizacje społeczne. "Spróbujemy wspólnie wypracować dobre standardy dla poprawy jakości życia w miastach. Mam nadzieję, że bardzo szybko zostaną one pilotażowo wdrożone w Poznaniu" - powiedziała. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ par/