Zapowiedziano nowe, optyczne poszukiwania cywilizacji pozaziemskich

2019-07-19 10:30 aktualizacja: 2019-07-19, 10:31
Fot. EPA/REBECCA LE MAY
Fot. EPA/REBECCA LE MAY
Inicjatywa Breakthrough Listen ogłosiła nowe poszukiwania oznak inteligentnego życia poza Ziemią. Podjęła współpracy z systemem teleskopów VERITAS w celu poszukiwania krótkotrwałych impulsów w zakresie optycznym.

VERITAS to zespół czterech 12-metrowych teleskopów służących do badań z dziedziny wysokich energii i astronomii promieniowania gamma. Teleskopy znajdują się na powierzchni Ziemi i obserwują tzw. promieniowania Czerenkowa, wywoływane przez cząstki promieniowania gamma oddziałujące z ziemską atmosferą.

W ramach poszukiwań pozaziemskich cywilizacji, VERITAS będzie poszukiwać bardzo krótkich pulsów o czasie kilku nanosekund, które mogłyby być wysyłane przez obcą cywilizację. W tak krótkich skalach czasowych sztuczne „latarnie” (np. potężne lasery) są w stanie być jaśniejsze niż gwiazdy znajdujące się w danym kierunku na niebie. Dzięki wykorzystaniu czterech teleskopów jednocześnie będzie można łatwiej wykluczyć fałszywe detekcje.

Jak podaje Breakthrough Listen w swoim komunikacie, projekt VERITAS już wcześniej publikował obserwacje tajemniczego pociemnienia Gwiazdy Boyajian (Gwiazdy Tabby, KIC 8462852), w trakcie poszukiwań optycznych pulsów. W nowym projekcie sprawdzone ma zostać o wiele więcej gwiazd.

„W przypadku inteligentnego życia poza Ziemią, nie wiemy czy ono istnieje i w jaki sposób może się komunikować. Nasza strategia zakłada więc sprawdzenie tak wielu miejsc, na tyle różnych sposobów, ile zdołamy”- powiedział Yuri Milner, założyciel projektu Breakthrough Initiatives, w skład którego wchodzi Breakthrough Listen.

Poszukiwaniami przy pomocy teleskopów VERITAS będą kierowali prof. David Williams z Instytutu Fizyki Cząstek w Santa Cruz oraz z Wydziału Fizyki na University of California w Santa Cruz (USA), prof. Jamie Holder z Wydziału Fizyki oraz Instytutu badawczego Instytut Badawczego Bartola na University of Delaware (USA). Współpracować z nimi będzie zespół z University of California, Berkeley SETI Research Center (BSRC), którym kieruje dr Andrew Siemion.

Gdyby laser o mocy porównywalnej z najsilniejszymi laserami dostępnymi na Ziemi (500 terawatów w pulsie trwających kilka nanosekund) znajdował się w odległości, w której zlokalizowana jest Gwiazda Boyajian (1470 lat świetlnych) i gdyby skierować go w stronę naszej planety, teleskop VERITAS mógłby wykryć taki sygnał.

Większość gwiazd z listy wytypowanej do poszukiwań przez Breakthrough Listen znajduje się bliżej niż Gwiazda Boyajian (od 10 do 100 razy bliżej), co oznacza, że nowe poszukiwania będą czułe na pulsy od 100 do 10 tysięcy razy słabsze.

Breakthrough Initiative to zestaw kilku projektów naukowych i technologicznych badających kwestię życia we Wszechświecie. Oprócz Breakthrough Listen obejmuje jeszcze Breakthrough Watch (optyczne poszukiwania planet podobnych do Ziemi w ekosferach pobliskich gwiazd) i Breakthrough Starshot (opracowanie sondy kosmicznej zdolnej do podróży do innej gwiazdy).

Z kolei VERITAS, czyli Very Energetic Radiation Imaging Telescope Array System, to naziemna sieć czterech 12-metrowych teleskopów do badań promieniowania gamma ulokowanych w Arizonie (USA). W projekcie bierze udział około 80 naukowców z 20 instytucji w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech i Irlandii. (PAP)

cza/ ekr/

TEMATY: