Grecja: trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 - wstrząsy wyczuwalne w Atenach

2019-07-19 16:10 aktualizacja: 2019-07-19, 16:12
Fot. PAP/EPA/PANTELIS SAITAS
Fot. PAP/EPA/PANTELIS SAITAS
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło w piątek Grecję; jego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 20 kilometrów od Aten - podało centrum sejsmologiczne EMSC. Wstrząsy wyczuwalne były w stolicy, gdzie ludzie w panice wybiegali z budynków.

W 40 minut po trzęsieniu nastąpił wstrząs wtórny o magnitudzie 4,4. Jego epicentrum również znajdowało się ok. 20 km na północny-zachód od greckiej stolicy. 

Władze na razie nie mają informacji o ewentualnych ofiarach lub szkodach. Wstrząsy wywołały chwilowe przerwy w dostawie prądu wokół Aten. Straż pożarna z kolei odbierała zgłoszenia o ludziach, którzy utknęli w windach.

Według świadka cytowanego na stronie organizacji Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) wstrząs, który nawiedził kraj po godzinie 14 czasu lokalnego (13 w Polsce), był "silny, ale na szczęście niezbyt długi". 

Jak wyjaśnił w greckiej Star TV sejsmolog Manolis Skordilis, piątkowy wstrząs miał miejsce blisko powierzchni ziemi, przez co był bardzo silnie odczuwalny. (PAP)

mobr/ bjn